Ceny energií 2024: Zaplatíme astronomické částky a neuděláme s tím nic
adbz.cz » Hobby » Ceny energií 2024: Připravte se, připlatíme si astronomické částky a neuděláme s tím vůbec nic

Ceny energií 2024: Připravte se, připlatíme si astronomické částky a neuděláme s tím vůbec nic

Od ledna 2024 se ceny za energie opět zvednou. Pro některé až téměř astronomicky. Zjistěte, jak velké navýšení vás čeká a na co se předem připravit.

penize energie zarovka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Cena za elektrickou energii v posledních letech narostla do závratných výšin. I přes mírné snižování čeká některé astronomický nárůst. V příštím roce už stát nebude držet zastropovanou cenu a zvýší se podle webu Měšec také cena regulovaných složek. Pro většinu domácností toto zdražení může představovat až několik tisíc korun ročně navíc. Nejvíc však zdražení pocítí odběratelé, kterým ke konci roku 2023 končí fixační období.

Elektřina bude stát opět více

I přes počáteční skokový nárůst ceny elektrické energie se podařilo situaci jakž takž ustát a někteří distributoři dokonce přistoupili k jejímu snižování. Výhodnější nabídky získali zvlášť stávající odběratelé. Důvod k velké radosti tu však není. V následujícím roce totiž dojde k dalšímu zdražení, které se dotkne plošně všech odběratelů. Lidé si budou muset připlatit i několik tisíc navíc na regulované složce ceny elektřiny, jak potvrzují i informace na portálu Novinky.

Vrátí se poplatek za odběr elektřiny

Kvůli astronomickému nárůstu ceny elektřiny na sebe stát vzal závazek uhradit za všechny odběratele poplatek za odběr energie, aby lidem v nelehké době ulehčil. Koncem září však došlo ke schválení návrhu o navrácení povinnosti k hrazení tohoto poplatku samotnými odběrateli. Přičemž se stát snaží dále motivovat lidi ke snížení energetické náročnosti, a tím i spotřeby elektřiny v domácnostech prostřednictvím nabízených dotací.

žena, peníze, model domku
Zdroj fotografie: Freepik
V příštím roce budou ceny elektřiny opět vyšší. Někteří si připlatí i tisíce korun navíc

Jak zjistit výši poplatku

Podle zákona nesmí být poplatek POZE (podporované zdroje energie) vyšší než 599 Kč včetně DPH za 1 MWh. Dále se zvýší platba za distribuci a další služby. Celkově půjde o částku přibližně 1 100 Kč s DPH za 1 MWh, uvádí iDnes. V praxi to znamená, že stačí roční spotřebu vynásobit touto částkou. Bytové jednotky s průměrnou spotřebou okolo 3 MWH tak zaplatí necelé 3 300 Kč ročně navíc. Mnohem vyšší pak bude cena poplatku v domácnostech, kde se elektřinou i topí. U plynu je zvýšení cen regulované složky výrazně nižší, půjde asi o 125 Kč na 1 MWh.

Jak ušetřit na elektřině

Pokud chtějí mít lidé svou spotřebu pod kontrolou, mohou podniknout jednoduché kroky vedoucí ke snížení její spotřeby. Pomůže důkladné vypínání zařízení, která spotřebovávají energii, i když se tváří být vypnutá, o nichž jsme psali již dříve na adbz. Pomůže také pořízení vypínacích prodlužovaček, jak doporučuje náš čtenář Aleš P. z Neratovic: „Každou noc vypínám zásuvku s televizí a stereem, aby přes noc nic nežrala.“