Ušetřete ročně 9 100 Kč na energiích. Tohle jsou největší žrouti elektřiny
adbz.cz » Hobby » Jak zkrotit největší žrouty elektřiny: Nedávat do lednice teplé jídlo, myčku pouštět zcela naplněnou a neotvírat troubu

Jak zkrotit největší žrouty elektřiny: Nedávat do lednice teplé jídlo, myčku pouštět zcela naplněnou a neotvírat troubu

Správným praním prádla, snížením teploty v domácnosti, ale například i pouštěním jen zcela naplněné myčky lze výrazně ušetřit za elektřinu.

prodluzovacka
Zdroj fotografie: Ziltro at en.wikipedia/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Ceny za elektrickou energii se v posledních sezónách většině domácností značně zvýšily, aniž by lidé cokoli dělali jinak. I mně účet za elektřinu nemile překvapil, hledala jsem proto způsoby, jak ušetřit. A věřte, že i na maličkostech je možné uspořit nemalou částku. Jen je potřeba myslet i na malé detaily, které se ve výsledku mohou opravdu velmi prodražit.

Každý stupeň dolů se počítá

Největší položkou v seznamu je pro většinu lidí topení. Každý stupeň dolů je velká úspora, navíc chladnější vzduch je pro tělo přínosnější. Lépe se spí i přemýšlí a posilujete tak i obranyschopnost těla. Teplota by v obydlí neměla přesahovat 22 °C. Málokdo ovšem používá topení správným způsobem. Jak si ideálně nastavit radiátory, jsme na Adbz radili už dříve.

Web TheSpruce radí také instalaci stropního ventilátoru, který reguluje cirkulaci vzduchu. Zatímco v létě příjemně chladí, v zimě pomůže rozvádět teplo i do jiných místností. Jedná se o velmi šetrný způsob úspory, na léto není nutné pořizovat například klimatizaci, jejíž provoz je dosti nákladný. Pokud vlastníte krbová kamna nebo krb, ve kterém v zimním období přitápíte, je možné pomocí ventilátoru rozptýlit teplý vzduch i do ostatních prostor v domě či bytě.

Lednici využívejte s rozmyslem

Kuchyně je místo, v němž se nachází mnoho spotřebičů. A zatímco některé z nich musí být zapnuté pořád, jiné jsou využívány sporadicky. Lednice je v provozu vždy a jedná se také o spotřebič s vysokou spotřebou. Ujistěte se, že lednice dobře těsní. A jak radí web TimesOfIndia, umístění lednice hraje velkou roli. Neměla by být v blízkosti spotřebičů vydávajících teplo, jako je trouba či varná deska. Otevírejte ji vždy jen na nezbytně dlouhou dobu a také uvařené jídlo vkládejte vychladlé na pokojovou teplotu.

Rovněž při používání trouby je vhodné ji neotvírat příliš často. Každý únik tepla, i ten minimální, zvyšuje spotřebu, jak se spotřebič musí opětovně nahřát na zvolenou teplotu. Ušetřit se ovšem dá i na používání myčky na nádobí, kterou většina lidí zapíná minimálně jednou denně. Důkladně promýšlejte rozložení nádobí tak, abyste efektivně využili opravdu každého prostoru, a myčku zapínejte až v momentě, kdy je kompletně naplněná.

Otevřená trouba v kuchyni
Zdroj fotografie: Piqsels
Troubu se nevyplatí otevírat více, než je nutné

Ušetřit se dá i na prádle

Praní prádla patří mezi každodenní domácí práce. I zde je ale možné uspořit nemalou částku, a to praním na ty správné teploty. Jak jsme na Adbz psali, praní prádla je při nižších teplotách výrazně úspornější než používání programů s vysokou teplotou. Ty používejte u ložního prádla, abyste zabránili množení roztočů, případně u velmi znečištěného oblečení. Mírně znečištěné prádlo perte bez obav s programem na 30–40 °C.

I používání sušičky na prádlo se na konečném vyúčtování projeví. Pokud chcete ušetřit za každou cenu, využívejte sušičku minimálně, jako například naše čtenářka paní Dana S. z Chomutova. „Peru velmi často, protože vůni čistého prádla miluji. Zvykla jsem si ale věšet prádlo klasicky na sušák a sušičku používám pouze na vysušení ručníků, protože ty jsou z ní krásně nadýchané.“