Kdo správně netopí dřevem, zaplatí ročně až 15 000 Kč. Jedna maličkost hraje obrovskou roli

Jak docílit toho, aby dřevo hořelo déle, a zároveň ušetřit? Odhalte tajemství efektivního vytápění prostřednictvím správného skládání polen.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chcete vědět, jak může dřevo hořet až dvakrát déle a přitom šetřit nejen vaše peníze, ale i čas? Odhalíme vám tajemství efektivního vytápění dřevem, které spočívá ve správném uskladnění polen. Zjistíte, proč je metoda ukládání od největších polen k nejmenším klíčem k prodloužení doby hoření.

Strategické umístění dřevěných polen

Zimní období může být náročné z hlediska vynaložené energie a peněz. Mnoho lidí se obrací k topení dřevem jako k jedné z nejekonomičtějších možností, ať už si dřevo shání sami, nebo jej kupují. Klíčem k efektivnímu využití dřeva pro vytápění je metoda uskladnění polen od největších po nejmenší. Tato technika zajistí, že se velká polena budou zapalovat pomaleji a hořet delší dobu, což sníží celkovou spotřebu dřeva a pomůže nám k významným úsporám.

Naskládáme-li dřevo opačně, tedy od největšího polena, které umístíme na dno kotle, až po polena nejmenší, jež budou v horní části kotle, kde následně rozděláme oheň nad takto uloženým dřevem, bude nám prohřívat mnohem déle. Prohořívání dřeva směrem dolů je podstatně pomalejší, nežli je tomu naopak u způsobu zespoda nahoru.

Dřevo u kamen iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro efektivní vytápění dřevem je zásadní používat suché dřevo, správně kombinovat měkká a tvrdá polena a zajišťovat adekvátní přívod vzduchu.

Důležitost mezery mezi poleny

Základem je umístit dřevěná polena tak, aby byla co nejblíže k sobě, avšak s důrazem na udržení dostatečných mezer pro optimální hoření. I když tento způsob může prodloužit dobu, než dřevo plně chytne, má opačný efekt na vytápění, protože mnohem rychleji zahřeje interiér domu. Díky prodloužené době hoření dochází k úsporám nejen ve spotřebě paliva, ale také v času věnovaném přikládání, což nám umožňuje věnovat se příjemnějším aktivitám, jak uvádí SnadnoBydlet.

Pozor na vlhkost

Při topení dřevem je klíčové nezapomínat na správný výběr topidla a dodržování určitých zásad. Je nezbytné přikládat do ohniště pouze suché dřevo, protože vlhké dřevo poskytuje méně tepla a navíc může způsobit ucpání kouřovodu dehtem. Ačkoli volba mezi měkkým a tvrdým dřevem nemusí být kritická, pro chladné zimní večery se doporučuje kombinovat rychle hořící měkké dřevo s tvrdým polenem, aby se prodloužila doba hoření. Důležitým aspektem je také ventilace.

Snížení přívodu primárního vzduchu může vést k slabému plamenu a tvorbě sazí z neshořelých plynů. Praktika snižování přívodu vzduchu přes noc s cílem udržet oheň co nejdéle není nejvhodnější. Efektivnější je nechat dřevo v krbu plně hořet, protože správně izolovaný domov si teplo udrží a ráno stačí jednoduše znovu zatopit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články