Jedna skupina Čechů bude mít letos levnější vytápění. Týká se to i vás?
adbz.cz » Hobby » Jedna skupina Čechů bude mít letos levnější vytápění. Ta druhá si naopak připlatí obrovské částky. Do které patříte vy?

Jedna skupina Čechů bude mít letos levnější vytápění. Ta druhá si naopak připlatí obrovské částky. Do které patříte vy?

Některé domácnosti v letošním roce čeká pokles ceny za vytápění, jiné naopak výrazné zdražení. Zjistěte, jaké změny vás od ledna čekají.

topeni
Zdroj fotografie: Sahaib/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

I v roce 2024 teplárny změní výši sazeb za teplo. Zatímco některé domácnosti se konečně dočkají zlevnění, jiné si naopak za teplo budou muset připlatit. Na levnější vytápění se podle informací na webu ČT24 mohou těšit především v Brně a Jihlavě. Obyvatelé Prahy si naopak za teplo v zimě připlatí. Nejedná se přitom o zanedbatelnou částku. Ještěže my topíme v kamnech, a tak se nás tyto regulace netýkají.

Zdraží Pražská teplárenská

Určité teplárny od začátku roku plánují zdražení za poskytované vytápění. Pražská teplárenská si pro své spotřebitele připravila zdražení hned o 6 %. Toto navýšení by se podle dostupných údajů mělo dotknout až 230 000 domácností, ale i různých průmyslových podniků, škol, nemocnic apod. Kromě Prahy ceny za teplo porostou i v Karlových Varech a dalších městech, což ovlivní i rozpočty jednotlivých měst.

Proč dochází ke zdražení

Důvodů, proč k navyšování ceny dochází, je spousta. Mezi hlavní patří zejména zvyšující se náklady na provoz a údržbu tepláren, ale i výdaje spojené se samotnou distribucí tepla. Neustále se podle informací na webu ČeskéNoviny mění také cena paliv a emisních povolenek. Do toho se musí přičíst i stále rostoucí inflace a navýšení DPH za teplo, které od roku 2024 vzroste o 2 %. Z původních 10 % na 12 %.

muž u topení
Zdroj fotografie: Freepik
Některé domácnosti si za topení připlatí, jiné čeká větší úspora.

Cena za teplo se odvíjí od jeho původu

Největší nárůst ceny je předpokládaný v teplárnách, kde je zdrojem tepla uhlí. Naopak plynové teplárny plánovaly zlevňovat, avšak zvýšení regulované složky plynu může ještě celý proces zvrátit. Aby tak lidé měli své výdaje i nadále pod kontrolou a za vytápění neutratili většinu svých úspor, vyplatí se věnovat radiátorům pozornost a snížit jejich spotřebu pomocí triku, který jsme doporučovali už dříve na adbz.

Brno a Jihlava na tom budou líp

Na pokles ceny se mohou těšit obyvatelé Brna a Jihlavy, kde mohou spadnout až o pětinu. Hlavním důvodem zlevňování je údajně vývoj na trzích s komoditami, tedy především zlevnění zemního plynu. Díky tomu mnoho odběratelů zaznamenalo pokles ceny za vytápění už v průběhu minulého roku, jak potvrzuje i náš čtenář Šimon K. ze Šumperku: „Díky zlevnění zemního plynu nám snížili zálohy na plyn. Větší úsporu už ale kvůli regulované složky nečekáme, raději pak budeme mile překvapeni.“