Víme, jak ušetřit velké peníze za topení. Jednoduchý trik vám zabere přesně 1 minutu. Doma přitom budete mít stále teplo

Užijte si po celou zimu příjemné teplíčko, aniž byste protopili balík. Tento jednoduchý trik vám zabere jen chvilku, ale pocit tepla mnohonásobně vzroste.

i Zdroj fotografie: Vlastní tvorba Abc media
                   

Aby vám i v zimních měsících doma bylo příjemně, bez vytápění se nejspíš neobejdete. Časté chyby, jichž se většina lidí nevědomky dopouští, však mohou topnou sezónu mnohonásobně prodražit. Naštěstí podle webu E15 existuje hned několik způsobů, jak minimalizovat tepelné ztráty, a tím pádem celé vytápění zefektivnit. Současně si vychutnáte mnohem větší tepelný komfort, aniž byste si za něj museli připlácet.

Kudy uniká nejvíc tepla

Nejnáchylnější jsou prostory okolo oken a dveří. Ať už skrz poškozené těsnění, špatně přiléhající rám, nebo drobné praskliny, právě tudy často proniká chladivý vzduch a zároveň těmito skulinami odchází teplo z vytápěné místnosti. Abyste těmto tepelným ztrátám předešli, měli byste na začátku každé zimy okna i dveře pečlivě zkontrolovat a podle potřeby lépe zaizolovat nebo vyspravit. To doporučuje i náš čtenář Dominik R. z Berouna: „Na začátku každé zimy měním těsnění, kde je třeba, a silikonem ucpávám různé průduchy.“

Jak zaizolovat okna

Napřed důkladně prohlédněte těsnění na oknech i dveřích a přesvědčte se, v jakém stavu se nachází. Jakékoliv opotřebení nebo ztenčená místa je potřeba ihned vyměnit, aby k sobě plochy jednotlivých dílů co nejtěsněji přiléhaly. Lepší izolace docílíte také použitím potravinové fólie, o jejích účincích je více rozepsáno v předchozím příspěvku na adbz.

izolace dveří iZdroj fotografie: Freepik
Zjistěte, jak ušetřit za vytápění a zvýšit tepelný komfort v průběhu zimy – pomůže izolace i zimní režim na plastových oknech

Nastavte okna na zimní režim

Většina plastových oken se při montáži nastavuje do letního režimu, který umožňuje lepší proudění vzduchu, i když jsou zavřená. Zimní režim těsní daleko více a rozdíl je téměř ihned znatelný. Jediné, co k jeho nastavení budete potřebovat, je obyčejný imbusový klíč nebo šroubovák, jak jsme psali už dříve na adbz. Ten jednoduše vložte do otvorů šroubů na okraji okenního rámu a pootočte jím tak, aby se šrouby nacházely ve vodorovné poloze.

Zaměřte se na topení

Aby bylo vytápění během celé zimy efektivní a ekonomicky výhodně, měli byste věnovat pozornost také kontrole zdroje vytápění. Tím se nejen ujistíte, že je provozuschopný, ale navíc předejdete případnému neštěstí v důsledku nějaké vady. Radiátory se navíc podle webu ČeskýKutil vyplatí napřed odvzdušnit. Někdy tento úkon stačí provést jednou, jindy opakovaně jako u našich prarodičů, kteří odvzdušňují i v průběhu zimy.

Jak bojujete proti tepelným ztrátám doma vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články