Kdo na noc vypíná topení, přijde každý měsíc nejmíň o 1 500 Kč. A to zdaleka není jediný průšvih

Snažíte se v zimě ušetřit co nejčastějším vypínáním topení? Zjistěte, proč vás tento běžný zvyk může ve skutečnosti stát mnohem více peněz, než si myslíte.

i Zdroj fotografie: Vlastní tvorba Abc Media
                   

Mnoho lidí žije v rozšířeném omylu, že když v zimních měsících nechají přes noc vypnuté vytápění, ušetří peníze na energiích. Existuje však několik důvodů, které dokazují přesný opak. Tento postup opravdu není tou nejlepší volbou. Vysvětlíme vám, proč vypínání topení přes noc není vhodné a jak moc negativní dopad to může mít na váš finanční rozpočet.

Náklady na opětovné ohřátí mohou být vysoké

Vypnutím vytápění přes noc dochází k postupnému ochlazení prostoru. Pokud necháte vytápění vypnuté ještě déle, například po dobu, než se vrátíte z práce, ochladí se i stěny. Jak popisuje Woman&Home, po vašem návratu domů a opětovném zapnutí vytápění pak musí systém o to víc pracovat, aby prostor opět dokázal celý vyhřát. Asi již sami cítíte, že tudy cesta nevede.

Zkuste raději topení nechat pracovat na konstantní teplotě, což umožní udržet prostor stabilně vyhřátý, díky čemuž ráno nebude potřeba tolik energie k dosažení optimální teploty. Ohřátí zchladlého prostoru vyžaduje větší energetickou náročnost než udržování stálého tepla. Studené stěny absorbují velké množství tepla, než se prohřejí, což vyjde draho. V obývaných místnostech udržujte stálou teplotu, zatímco v méně využívaných prostorách, jako jsou chodby nebo koupelny, není nutné intenzivně topit. Koupelny by měly být spíše dobře větrané.

Kasička ve tvaru prasátka
iZdroj fotografie: Depositphotos
Vypínání topení přes noc může paradoxně zvýšit vaše výdaje na energie.

Ochrana před plísněmi

Vypnutí topení také může vést ke kondenzaci vlhkosti, a tím zapříčinit vznik plísní. Plísně se mohou objevit skutečně rychle, zejména na špatně větraných místech, a jejich odstranění bývá obtížné. Mohou způsobit nejrůznější zdravotní problémy, jako jsou alergické reakce, astmatické příznaky, podráždění očí, nosu, krku a pokožky. U lidí se slabší imunitou může expozice plísním vést k vážnějším respiračním problémům.

Není vhodné ani přehřívání prostor. Pokud dáváte přednost nižším teplotám, nechte vytápění zapnuté na nižším stupni, aby prostor a stěny nevychladly, a vy se tak vyhnuli vysokým účtům za energie. Konstantní teplota přispívá k lepšímu spánku. V příliš chladných či přehřátých místnostech se kvalita spánku snižuje. Pro spánek jsou ideální teploty do 19 stupňů Celsia.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články