Praní péřové bundy v pračce, aby nedošlo k poškození. Je nutné zvolit správný program a neždímat ji

Hodně lidí volí pro čištění péřové bundy čistírnu. Jde o kvalitní, na druhé straně však drahé řešení. Jednoduše proto, že péřovku bez problémů vyperete i doma.

perove-bundy i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

U praní péřové bundy je třeba pamatovat na několik pravidel, jinak ji můžete poničit. Základem metody je bundu správně připravit, nastavit adekvátní program a poté ji pečlivě vysušit. Pokud neuděláte chybu, bude opět jako z čistírny, a bez zbytečných nákladů. Ještě než začnete, potřebujete pračku důkladně vymáchat a vyčistit. Pointou je odstranit jakékoli možné zbytky pracího prášku, který tam zůstal odminule. Úplně vám bude stačit krátký program, kterým pračku propláchnete.

Příprava bundy

Poté si připravte samotnou bundu. Zapněte jí kapsy i hlavní zip. Jestli tento krok vynecháte, bunda se během praní zdeformuje. Namočte ji do vlažné vody, kde ji nechte důkladně nasáknout. Když bude skutečně promočená, dejte ji dle DomekIOgródek do pračky. A teď pozor, do bubnu přidejte 2–3 gumové nebo tenisové míčky. Gumové míčky jsou lepší s výstupky, dají se bez problémů koupit online. Ty zabrání hromadění a hrudkování peří během praní, na adbz jsme tento trik uváděli už v případě praní péřových peřin.

iZdroj fotografie: Pixabay

Volba pracího programu závisí vždycky na visačce, tedy pokynech výrobce. Jestli jste ale visačku omylem či cíleně odstřihli, řiďte se následujícími pokyny. Přidejte do pračky prášek na praní, ne však klasický, který odmašťuje, ale na peří nebo alespoň na vlnu. Nepřidávejte aviváž. Látky v ní obsažené mohou mít během praní vliv na barvy. Program nastavte jako při praní vlny nebo ručním. Aktivujte také extra máchání, teplotu nastavte na 30 stupňů Celsia a rychlost odstřeďování na nejnižší počet otáček.

Usušení a ruční praní

Jak správně upozorňuje WikiHow, neperte ji s dalšími kusy oděvu. Háček je někdy také v kapsách, kde se schovávají zatoulané věci. Kromě jejich zničení během praní riskujete ještě poškození materiálu. Otočte ji tedy naruby, případnou kapuci odepněte ještě před vložením do pračky. A jak na sušení? „Moje máma milovala péřové bundy, takže mi vždycky kladla na srdce, ať je hlavně po praní nějak neždímám a nekroutím,“ radí Radka M. z Dašic. Nejlepší je položit bundu volně naplocho na ručník a nechat uschnout vlastním tempem. Při ručním praní je postup obdobný.

Jak prát kůži, aniž byste ji poničili? Motorkáři o tom něco ví a mají tip, jak oblečení zachovat léta ve skvělém stavu

Také začněte vložením do vlažné vody, jen do ní ještě přidejte prací přípravek. Bundu nechte namočenou aspoň několik desítek minut, nejvýše však hodinu. Ideální pozice je vodorovně ve vaně, takže budete mít přístup k celému povrchu. Po promočení ji začněte jemně mnout, nečistoty odstraníte houbičkou nebo kartáčkem. Vyhněte se ovšem tvrdému drbání materiálu štětinami. Následně opět jemně vymačkejte vodu a nechejte pořádně vyschnout.

Co nejnáročnějšího jste kdy prali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články