Typická chyba, kvůli které jsou ručníky po vyprání tvrdé a drsné –⁠ nadbytek pracího prostředku

Odhalte příčinu tvrdosti ručníků po vyprání. Této nejčastější chyby se dopouští téměř každý. Naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak této nepříjemnosti předejít.

Praní ručníků i Zdroj fotografie: iStock
                   

Není nic příjemnějšího než se po koupeli nebo horké sprše zabalit do měkkého ručníku či osušky. Častým praním se však jejich materiál postupně opotřebovává a dochází ke ztrátě nadýchanosti. Na vině je přitom často prací prášek. Zjistěte, jakým způsobem tomuto problému předejít a jak zajistit, aby vaše ručníky byly opět dokonale měkké a jako nové. Vyzkoušejte také tuto jednoduchou metodu, která vás zaručeně nikdy nezklame.

Co dělat, aby byly ručníky měkké

Pro ručníky není nic horšího než používání nadměrného množství pracího prášku. Při jeho používání byste se vždy měli striktně řídit doporučeným dávkováním výrobce. Přebytečné množství se během praní nestihne zcela rozpustit a zbytky ulpívají na vláknech ručníků a slepí je tenkou vrstvou. Ta po uschnutí prádla způsobí, že jsou ručníky na dotek tvrdé a škrábou. Navíc se snižuje i jejich schopnost nasávat vodu.

Sušení ručníků na radiátoru je zbytečný risk. Kromě vyšších účtů může ohrozit lidi se sníženou imunitou

Jak změkčit tvrdé ručníky

Naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak tvrdé ručníky opět změkčit. Nemusíte přitom utrácet za speciální prací přípravky. Namísto toho sáhněte po surovině z vaší domácnosti. Bílý ocet zabrání vyblednutí barev, oživí měkkost tkanin, a navíc látku důkladně dezinfikuje. Při praní nalijte do bubnu na každý ručník půl hrnku octa a spusťte prací program. Aby vám po vyprání navíc ručníky voněly, přidejte pár kapek libovolného esenciálního oleje.

praní prádla v pračce iZdroj fotografie: Pexels

Jak vybělit ručník

Dalším častým problémem je, že bílé ručníky zežloutnou nebo zešednou. S tím vám dokáže pomoci jedlá soda. Ta navíc během praní neutralizuje nepříjemný zápach. Než se do praní bílého prádla pustíte, namočte napřed nažloutlé kousky do roztoku teplé vody a jedlé sody. Pár hodin nechte odmočit a následně vyperte, jak jste zvyklí. Vyhněte se ale používání aviváže, aby nedošlo k nežádoucí chemické reakci.

Ideální teplota pro praní ručníků

Pro zachování měkkosti ručníků hraje správně zvolená teplota opravdu důležitou roli. Ta nesmí být příliš nízká, abyste se zbavili všech nečistot a došlo k úplnému rozpuštění pracích prostředků. Ideální je prací program s teplotou 40–60 °C v závislosti na typu materiálu, ze kterého jsou ručníky vyrobeny. V ideálním případě byste je měli prát odděleně a roztříděné podle barev. Buben pračky byste také neměli zbytečně přeplňovat.

Jak perete ručníky, aby byly měkké?

Zdroj: Deccoria
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články