Jak můžete nejen při praní využít bobkový list? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Neperu už jinak než s bobkovým listem. Stačí vhodit pár kusů do bubnu, dělají to tak i všechny moje kamarádky

Neperu už jinak než s bobkovým listem. Stačí vhodit pár kusů do bubnu, dělají to tak i všechny moje kamarádky

Toto oblíbené koření je nenahraditelnou věcí, a to nejen v kuchyni. Bobkové listy totiž využijete také při praní prádla a ke kýženému efektu vám bude stačit pár kousků.

prani bobkovy list
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Bobkový list je sušený list rostliny vavřínu vznešeného, latinsky Laurus nobilis, a používá se zejména jako koření. Původem je tato bylina nejspíš z Malé Asie, dneska se běžně pěstuje po celém Středomoří. Největším současným producentem této přísady je pravděpodobně Turecko. Hojně je přidáván do smetanových omáček, kyselých polévek a také užíván při nakládání masa. Působí jako lehké sedativum a podporuje trávení.

Do prádla na více způsobů

Stačí bobkový list vložit do prádla a budete příjemně překvapeni, co se stane. Nejde přitom ani o výslednou vůni nebo nějakou dezinfekční schopnost. Použití bobkového listu na prádlo totiž oživuje a udržuje původní bravu praného kousku. Nejčastější metodou je ovšem připravení odvaru z těchto listů.

bobkovy listy detail
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vezměte balíček bobkového listu, ideálně asi 12–15 listů, který dejte do hrnce s vodou a nechte vařit. Pak nechte lázeň vychladnout dost na to, abyste do ní mohli ponořit ruce. Vývar sceďte do lavoru a nelamte si hlavu s nažloutlou barvou – nezabarví ani světlé věci. Namočte do tohoto odvaru prádlo, voda přitom nemusí prádlo úplně pohltit, stačí opravdu kvalitní promočení. Prádlo v lázni nechte do jejího úplného vychladnutí, což trvá cca hodinu.

Druhá fáze

Teď si vezměte k ruce druhý lavor, naplňte vodou a přidejte do ní 2–3 lžíce jedlé sody, na lavor o objemu 15 litrů použijte spíše 3 lžíce. Jakmile se soda úplně rozpustí, vložte prádlo tak, aby bylo úplně ponořeno, a nechte stát 2–3 hodiny. Čas může být i delší, neuškodí přes noc. Oblečení vyždímejte a dejte do pračky na máchání, případně na jemné praní jen s trochou prášku. V takovém případě je ale dobré přidat druhé máchání, a to kvůli plnému vyprání prášku i sody.

Sušení proveďte obvyklým způsobem a budete určitě mile překvapeni. Barvy jsou jasnější, a dokonce i samotná látka dostane nový život.

Bobkový list přímo v pračce

Při novém oblečení, které má stále výrobní pestré barvy, není nutné používat celou uvedenou proceduru. Jen čas od času dejte bobkový list přímo do pračky. Použijte malé sáčky ze síťoviny, které slouží k vložení drobností. Dovnitř dejte 5–7 listů a 2–3 lžíce sody. Pokud se soda sype ven, dejte ji přímo do bubnu nebo do nádobky na prostředek. Pak už jen zapněte cyklus vhodný pro oblečení – ideálně s teplotou nad 40 stupňů, pokud to prádlo dovoluje.

unavena zena pradlo
Zdroj fotografie: Depositphotos

Máte-li prádlo prakticky čisté, můžete vynechat prací prášek. Soda totiž hodně čistění zastane sama. Kolikrát překvapí, jak přes pokrok technologií a metod stále fungují jednoduché recepty, které vyzkoušely generace před námi.

Efekty tímto nekončí

Bobkový list má ve spojitosti s prádlem ještě jednu pozitivní vlastnost. Je to totiž výborný způsob, jak odpudit moly. Bez ohledu na to, jestli jde o šatní nebo potravinové, jeden plátěný sáček s tímto kořením v prostoru jim pobyt u vás doma pořádně otráví. Pro nejlepší možný efekt – ideálně celoroční – je třeba obsah sáčku jednou za 3 měsíce vyměnit.