Sušení ručníků na radiátoru je zbytečný risk. Kromě vyšších účtů může ohrozit lidi se sníženou imunitou

Přehřívání vlhkých ručníků na radiátorech může způsobovat zdravotní rizika, a navíc zvyšuje účty za vytápění. Tomuto zvyku je lepší se vyhnout.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho lidí po osprchování nebo koupeli přehodí mokrý ručník přes teplý radiátor, ať rychleji uschne. V dnešní době také hodně frčí žebříkový radiátor do koupelny, který se na pověšení mokrého ručníku vyloženě nabízí. Ne vždy je to však k užitku. Měli byste znát rizika, která vám hrozí při tomto zvyku. Některá vás dokonce mohou ohrozit na vašem zdraví, případně utratíte více peněz, než byste museli.

Začnou se uvolňovat plísňové spory

Umístění mokrého oblečení přímo na radiátor má potenciál přinášet vážné zdravotní následky. Snaha o rychlejší usušení prádla se tak nemusí vyplatit. Zahříváním vlhkého materiálu se mohou uvolňovat plísňové spory, například houby rodu Aspergillus, které se šíří vzduchem. Pro většinu lidí tyto spory nejsou problémem, protože mají silný imunitní systém. Nicméně existuje ohrožená skupina jedinců, jako jsou astmatikové nebo lidé s oslabenou imunitou.

V případě, že máte slabší imunitní systém, dokáže vás tato plíseň zasáhnout. Většinou je to formou alergie, kdy dotyčný začne kýchat, smrkat apod. Vzácně mohou plísňové spory způsobit plicní aspergilózu, což může vést k vážnému poškození plic, a dokonce i ke smrti. Mnohdy je těžké odlišit aspergilózu od jiných zdravotních problémů. Nejčastějšími příznaky jsou kašel, bolest na hrudi, horečka, dušnost, v krajním případě i potíže s dýcháním, krev v moči apod.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Připravte se na vyšší účty

Pokrytí radiátorů mokrými ručníky nebo oblečením brání správnému oběhu tepla a zvyšuje náklady na vytápění. Ručníky brání pronikání tepla do místnosti a vy tak vyhazujete koruny pro nic. Tento problém platí zejména pro konvektory, které vytvářejí proudy horkého vzduchu a jsou méně efektivní, pokud jsou pokryty vlhkým materiálem. Navíc hrozí zvýšené nebezpečí požáru, pokud necháte oblečení dlouhodobě na radiátoru.

Vkládání prádla do pračky

Zatuchlého smradu z ručníků se dá snadno zbavit. Stačí se vyhnout chemii a budou opět nadýchané a voňavé

Příležitostné sušení prádla uvnitř není problém, ale pravidelné věšení ručníků na radiátor nelze doporučit. Tímto způsobem omezujete množství tepla, které radiátory mohou do místnosti dodat, a zvyšujete vlhkost vzduchu a riziko vzniku plísní. Pokud potřebujete několik věcí usušit na radiátoru, je vhodné mít otevřené okno, aby mohla vlhkost unikat. Současně je doporučeno zavřít dveře do místnosti, kde se prádlo suší, aby se zabránilo šíření vlhkosti do zbytku domu.

Věšení ručníků na radiátor může mít negativní dopady na zdraví a energetickou efektivitu. Je důležité si uvědomit rizika spojená s tímto zvykem a hledat alternativní způsoby sušení prádla. Nezapomínejte na bezpečnost a zdraví svého domova. V případě výše zmíněných příznaků kontaktujte svého lékaře a zkontrolujte stav svých ručníků.

Kde sušíte ručníky?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články