Sušení prádla venku má svá úskalí. Na co si dát pozor? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Pokud jste zvyklí sušit prádlo venku, děláte obrovskou chybu. V několika případech to není dobrá volba

Pokud jste zvyklí sušit prádlo venku, děláte obrovskou chybu. V několika případech to není dobrá volba

Od jara do podzimu je v tuzemsku velmi rozšířené nechávat prádlo schnout na zahradě nebo balkonu. Má to však i svá úskalí. Víme, ve kterých situacích to není vhodné.

Prádlo rozvěšené na sušáku
Zdroj fotografie: iStock

Léto je ideálním obdobím, kdy vyprané prádlo můžete ze šňůry ani ne za hodinu sbírat suché. A provoněné čerstvým vzduchem. Takové sušení má nesporné výhody. Například nemusíte v bytě zakopávat o sušák nebo můžete ušetřit za energii, pokud používáte sušičku. Ale i tak samozřejmá věc, jako je vzít pár kolíčků a prádlo rozvěsit na šňůru venku, má svá pravidla. Pokud si nedáte pozor, může být oblečení přeschlé a ztratit nadýchanost.

Vzduch

Vzduch by měl kolem prádla cirkulovat. Tomu je nutné přizpůsobit i rozvěšení prádla. Pokud máte malý balkon, všechno prádlo z napěchované pračky tam pravděpodobně nevtěsnáte. Mezi jednotlivými kousky prádla by měla být mezera alespoň 3 až 5 centimetrů. K prádlu se pak pohodlně dostanou sluneční paprsky i vánek.

Místo

Při věšení na zahradě dbejte zároveň na to, kam šňůru nebo sušák umístíte. Nemělo by to být pod stromy ani by se k němu neměla dostat domácí zvířata. Na paměti mějte i sousedy. Nikdo zřejmě netouží po tom, aby mu okukovali spodní prádlo.

pradlo suseni balkon
Zdroj fotografie: Depositphotos

Déšť

Úskalím je déšť. Pokud máte pověšené prádlo venku, hlídejte počasí. Když začne pršet, měli byste mít možnost se k němu okamžitě dostat a rychle ho sebrat. Jakmile zmokne, je zralé na to, abyste ho znovu vyprali. Vzhledem k tomu, jak rychle v létě prádlo schne, je dobré si naplánovat praní tak, abyste ho stihli sebrat před odchodem do práce nebo na koupaliště.

Slunce

Sluneční paprsky určitě nijak zásadně neublíží bílému prádlu. Pokud ale v horkém dni chcete sušit venku tmavé, buďte obezřetní. Na prudkém slunci ztratí barvy živost. Jestli ale chcete mít některé kousky oblečení třeba džíny vybledlejší, klidně je na slunce vystavte. S černými kousky oblečení není radno na slunci experimentovat. Strategicky umístěný slunečník by mohl být řešením.

Vůně

Mokré prádlo natahuje pachy z prostředí. Ani sebelepší aviváž pach z hospodářských zvířat nebo kouř z cigaret nepřetrumfne. Pokud sušíte prádlo venku, raději poblíž ani negrilujte maso nebo zeleninu, neopékejte buřty na ohni ani například nenatírejte plot. Pak můžete mít jistotu, že nebude zapáchat.

kolicek snura dreveny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hmyz

Úskalím venkovního sušení je příroda. Pavouci v mžiku vytvoří na oblečení pavučinu, včely nebo vosy lákají pestré barvy a mouchy na prádle udělají nepěkné skvrny. Nezbývá tedy nic jiného, než prádlo znovu vyprat.

Kolíčky

Dřevěné kolíčky na prádlo v sobě skrývají kus nostalgie. Ale pokud je necháváte venku, můžete si být jistí, že díky vlivu počasí dřevo trouchniví a na prádle pak zanechá tmavé skvrny. Je dobré kolíčky mít v suchu doma a při každém věšení je přibalit do koše s prádlem. Případně použít plastové, ale ty zase mívají kovové součásti, které venku mají tendenci rezivět.

Jaké problémy jste zaznamenali při sušení prádla venku?

Zdroj: Bhg