Jak prát peřiny a polštáře, aby byly čisté, nadýchané a voňavé: Ideální teplota je 40 °C, k péřovým se vyplatí přidat tenisáky

Nezapomeňte na údržbu peřin a polštářů. Nejlépe dvakrát ročně byste je měli vyprat v pračce a pravidelně je větrat na čerstvém vzduchu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Při úklidu vaší ložnice pamatujte nejen na povlečení, ale také na výplně peřin a polštářů. Ty je třeba rovněž pravidelně vyprat a zajistit si tak jejich svěží vůni, nadýchanost a také dlouhou službu. Pamatujte, že peřiny a polštáře by se měly prát ideálně dvakrát ročně. Větrat na čerstvém vzduch je pak můžete klidně každý den.

Zbavte se roztočů a prachu v peřinách

Praní peřin a polštářů je důležité z mnohých důvodů. Vypráním se nejlépe zbavíte roztočů, kteří způsobují u dětí alergie. Správné vyprání osvěžuje materiál i výplň peřin a díky němu bude polštář i peřina mnohem nadýchanější a náplň uvnitř dobře rozprostřená. Ze stejného důvodu byste proto měli hned po probuzení peřiny a polštáře protřepat a umožnit tak výměnu vzduchu. Náplň se pak nebude shlukovat a zamezí se také přemnožení roztočů.

Odstraňte žluté skvrny z polštářů lusknutím prstu. Nalijte do škopku směs 4 ingrediencí a na půl hodiny je do ní ponořte

Řádně vyvětrat a vyvěsit polštáře a peřiny byste měli alespoň jednou týdně. Překážkou pak není zima, jelikož právě chlad bakterie a roztoče zabíjí. Pozor si dejte jen na déšť, peřiny by rozhodně neměly během větrání promoknout. Vždy je užívejte, jen pokud jsou navlečené v povlaku, vyhněte se tak jejich kontaminaci. Pokud máte doma děti nebo zvířata, je možné peřinám přidat i druhý povlak a ubránit je tak od zašpinění.

Při praní peřin a polštářů se vždy řiďte pokyny na štítku výrobku. Perte je raději odděleně a pokud možno klidně nadvakrát. Pračku nepřeplňujte, aby se prací prášek dostal opravdu do všech koutů lůžkovin. Rozhodně je nemusíte prát na co nejvyšší teplotu. Podle všeho stačí prát peřiny na 30–40 °C s vhodným pracím prostředkem, který vždy lijte jen odměrkou podle údajů doporučených na výrobku.

Nejlepší na údržbu jsou peřiny syntetické

Mezi nejčastěji používané výplně polštářů patří silikonové kuličky a jiné syntetické výplně. Každou výplň je třeba prát různými způsoby. Například péřové peřiny by se měly prát ideálně na čtyřicet stupňů a do pračky přidat pár tenisových míčků, díky kterým budou peřiny a polštáře nadýchané. Sušit je můžete i položené a poměrně často je natřásat. Vlněné peřiny a polštáře je pak nejlepší donést do prádelny, protože špatným praním hrozí plstění a nenávratné zničení.

šedé peřiny a polštáře iZdroj fotografie: Pexels

Syntetické výrobky jsou ideální volbou pro ty, kteří hledají snadnou a dobře udržovatelnou variantu. Ovšem nenabízejí tak dobré tepelné a izolační vlastnosti jako péřové a vlněné peřiny. Syntetické peřiny a polštáře lze prát v obyčejné pračce při teplotách do 60 °C a sušit je pak můžete i v bubnových sušičkách.

Jak často perete peřiny a polštáře vy?

Zdroj: Deccoria
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články