Stop blednutí tmavého prádla. Triviální kroky zaručí syté barvy, bude jako nové po každém praní

Pokud chcete zabránit tomu, aby vaše nové oblečení již během prvních pár týdnů nošení ztratilo svou sytost a vybledlo, je to snadné. Stačí dodržovat jednoduchá pravidla.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Možná znáte ten pocit, kdy si rozšíříte šatník o sytě barevný kousek oblečení, např. tričko, a jste z něj opravdu nadšení. Nicméně po příchodu domů doufáte, že nezačne pouštět barvu a nevybledne již po pár týdnech nošení. Řešení je velice snadné. Při dodržování několika pravidel během praní se tak již nebudete muset obávat brzkého vyblednutí.

Proč oblečení začne blednout?

Váš nově pořízený kousek oblečení začne pouštět barvu a blednout hned z několika důvodů. Může jít například o to, že daný kus je obarven až příliš, aby v obchodě vypadal přitažlivěji pro zákazníky. Dále obarvení nemuselo být důsledné nebo byl naopak použit nesprávný typ barvy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak prát oblečení, aby nedocházelo k vyblednutí?

  1. Oddělte světlé a pastelové oblečení od tmavého. Perte dohromady pouze stejné barvy. Pokud totiž oblečení přeci jen pustí barvu, nedojde k nežádoucímu obarvení.
  2. Dále jej obraťte naruby, abyste minimalizovali riziko nežádoucího tření o povrch pračky.
  3. Rovněž oddělte oblečení z jemných látek od toho z hutnějších materiálů a zapněte všechny zipy.
  4. Oblečení perte ve studené vodě. Teplá voda totiž podporuje uvolnění barviva z vláken látky. Mnoho pracích prostředků naštěstí účinkuje za jakékoliv teploty. Nemusíte se tak bát, že by nedošlo k vyprání skvrn.
iZdroj fotografie: Pxhere
  1. Také je důležité nepřeplnit pračku. Snížíte tak množství tření, které při praní vzniká.
  2. Skvělým řešením je rovněž přidání octa do pračky během máchání, jelikož napomáhá zachovat barvy v látkách. Postačí ho jen 250 ml.
  3. Pokud sušíte prádlo venku, nezapomeňte jej sundat ze sušáku hned, jakmile uschne. Snížíte tak množství ultrafialového záření, jemuž je oblečení vystaveno a kvůli němuž barvy blednou mnohonásobně rychleji.

Jaké finty používáte vy, abyste zabránili vyblednutí barev?

Zdroj: SpeedQueen

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články