Dosud jste načínali olej špatně. Zátku vně hrdla nevyhazujte, má funkci
adbz.cz » Hobby » Zátka uvnitř hrdla oleje se nemá vyhazovat. Má totiž svou funkci, a sice snazší nalévání

Zátka uvnitř hrdla oleje se nemá vyhazovat. Má totiž svou funkci, a sice snazší nalévání

Při nákupu stolního oleje máme proces jeho otvírání celkem zautomatizovaný. Prostě odloupneme zátku s úchytem na prst a ta putuje do koše. To je ale chyba.

olej zatka lahev
Zdroj fotografie: abcMedia

Právě tento kousek plastu má totiž velmi užitečnou funkci, která je ale skryta. Olejová zátka se totiž používá ke kontrole toku kapaliny uvnitř. Stejně tak tento prvek chrání před politím. Při jejím správném použití vás tak už nečekají žádné mastné skvrny na kuchyňské lince. Olej je v kuchyni zcela všestranný a nepostradatelný produkt. Přidává se do salátů, koláčů, a hlavně tvoří základ při smažení jídel. A určitě jste si všimli také podivné zátky, kterou je lahev opatřena.

Zátka a skladování oleje

Bohužel právě tato součástka končí obvykle v koši. Mnoho lidí dosud o skrytých funkcích zátky neví. Mají za to, že kus plastu vybavený poutkem má chránit obsah před vylitím ve fázi výroby nebo během prodeje. Je to ale chyba a také škoda. Tato zátka totiž dovoluje extrémně přesné dávkování tekutiny. Stačí ji jen odtrhnout a vrátit správným způsobem na místo. Jednoduchý tah, který můžete vidět ve videu níže, vám tak usnadní manipulaci s olejem při smažení a pečení.

olivovy olej
Zdroj fotografie: Pixabay

Dalším častým problémem je nesprávné skladování oleje. Zapomeňte rozhodně na to dávat ho do lednice. Nejlepší místo je pro něj ve spíži nebo někde vedle sporáku, tedy při běžné teplotě. Hodně kuchyňských linek má už vysokou přihrádku s několika rošty právě na lahve. Sem se dá krásně umístit rostlinný olej, ocet, olivový olej a další položky. Skladujte je těsně uzavřené a vždy v originálních lahvích.

Jak olej vybírat?

Kvalita tuků obecně se odvíjí od kvality vstupní suroviny. U sádla nebo másla hraje roli strava a také podmínky chovu konkrétních zvířat. U olejů udává charakter způsob pěstování rostlin a také výroba. Rafinované, polorafinované i hydrogenované oleje mají v kuchyni stálé místo. Vyplatí se však doplnit je i oleji lisovanými za studena, tedy panenskými. Případně také olejem z rostlin, které jsou pěstovány v biorežimu.

Je třeba poznamenat, že každý tuk může být opravdu dobrý tuk. I řepkové nebo slunečnicové se snadno vyrovnají trendy druhům z avokáda nebo kokosů a dalších ořechů. Je však třeba je vylisovat za nižších teplot, bez chemických úprav a z dobře vypěstovaných plodin. Tedy takových, které během růstu neznehodnotily chemické postřiky nebo další zákroky.

olej odmerka
Zdroj fotografie: Pixabay

Otázka teploty při přípravě pokrmů

Tohle je další mnohdy podceňovaná okolnost. Ne každý olej se totiž hodí na každé vaření. Existuje tzv. kouřový bod, tedy hranice, kdy se konkrétní olej začíná přepalovat. V takovém stavu totiž nepříjemně kouří a také uvolňuje nezdravé látky. Jakmile kouřový bod překročí, ztrácí jak své vlastnosti, tak i charakteristickou chuť, vůni, vitaminy a další přínosy. Olej s nejvyšším kouřovým bodem používejte na smažení, kdy se teplota pohybuje mezi 150–200 stupni Celsia.

Ještě horší hranicí je bod vzplanutí, kdy může i jedlý olej začít nebezpečně hořet. Pozor, v takovém případě pánev nebo hrnec přiduste, abyste zamezili přístupu vzduchu. Rozhodně do hořícího oleje nelijte vodu, situaci ještě zhoršíte a můžete si přivodit zranění a požár v kuchyni.