Rostliny i bylinky, které komáři k smrti nenávidí. Vybavte svůj balkon a zahradu přirozenými odpuzovači

Léto se blíží nezastavitelným krokem. Pokud si chcete dopřát klidné večery bez přítomnosti otravného hmyzu, měli byste co nejdříve vysadit některou z těchto rostlin.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Letní večery jsou oblíbenou denní dobou, během které lidé rádi vysedávají na svém balkoně nebo zahradě.  Často však mírumilovné prostředí naruší přítomnost otravného hmyzu, který se za žádnou cenu nevzdá vaší krve, a bude vás otravovat do doby, než půjdete spát. S tímto problémem vám však dokáže pomoci mnoho rostlin, jež mají díky svému aroma tendenci odpuzovat veškeré škůdce, kteří se snaží do blízkosti vašeho domu dostat. Níže se můžete seznámit s těmi nejlepšími z nich.

1) Oblíbené muškáty (Pelargonium)

Muškáty (neboli pelargonie) jsou velmi oblíbené rostliny, jež se stanou ideální volbou jak na váš balkon, tak i na okenní parapet. Nevyžadují téměř žádnou zvláštní péči, a navíc jsou velmi krásné, takže kromě odpuzení škůdců rovněž zkrášlí prostor, v němž je vysadíte – aby se jim však dařilo co nejlépe, nezapomeňte jim také dopřát dostatek stínu.  

2) Rýmovník (Plectranthus amboinicus)

Rýmovník je stálezelená rostlina, která se díky své nenáročnosti hodí do jakékoliv místnosti v domě. Pochází z tropických oblastí, takže pro svůj správný růst potřebuje mírné teploty a musí být chráněna během zimních mrazů. V létě se jí však bude dařit jak na vaší zahradě, tak i na vašich okenních parapetech. Listy rýmovníku vydávají velmi silnou vůni, která odežene naprosto všechny komáry. Ovšem pozor, musí jít opravdu o pravý rýmovník s latinským názvem Plectranthus amboinicus. Jeho příbuzní podobné vlastnosti nemají.

3) Všechny druhy bazalek (Ocimum)

Bazalka je jednoletá bylina, kterou lze velmi snadno vypěstovat ze semen. Má lesklé listy, které vás ohromí nejen svou vůní, ale také chutí. Kdo však její přítomnost nestrpí je otravný hmyz, který si dá odchod ihned poté, co ji ucítí. Na trhu můžete najít mnoho druhů bazalek, ovšem v tomto případě bude fungovat každý naprosto stejně. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus)

Tuto bylinku nejspíš budete znát pod starším názvem rozmarýn. Roste velmi rychle, a může se tak stát již během krátké doby velmi účinným repelentem. Kromě toho ji také můžete zužitkovat v kuchyni, a dodat tak svým pokrmům naprosto jedinečné aroma. Rozmarýn lze navíc velmi snadno zakořenit a v létě se mu bude skvěle dařit jak na okenním parapetě, tak i na balkoně. 

5) Celý rod levandule (Lavandula)

Nádherná levandule je středomořská rostlina s mnoha vlastnostmi, jejíž květy a jemné listy nejenže odpuzují veškerý otravný hmyz, ale také provoní celou vaši zahradu – není proto žádnou náhodou, že se používá pro výrobu parfémů, mýdel a kosmetiky. Měli byste však brát na vědomí, že levandule potřebuje pro svůj správný růst dostatek slunce a místa na vaší zahradě

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíček lékařský je jednou z těch rostlin, které se často vysazují do ovocných a zeleninových zahrad – jeho listy totiž vydávají silný zápach, který velmi účinně odpuzuje veškerý hmyz, komáry a další možné škůdce. Vyhovuje mu mírné klima a potřebuje dostatek slunečního svitu. Pro své výjimečné aroma si ho také oblíbila řada parfumérií.  

7) Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

Velmi nápadná a dlouho kvetoucí rostlina, která si našla využití v řadě odvětví – to je šalvěj lékařská. Její čerstvé listy však komáry bohužel neodpudí. Abyste využili její potenciál, je třeba ji nejprve usušit a poté zapálit, čímž umožníte, aby byla její charakteristická zemitá vůně cítit dostatečně daleko. Usušenou šalvěj můžete použít také k výrobě domácího repelentu. 

Které z výše uvedených rostlin se jako účinný repelent osvědčily vám?  

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články