Kvůli této chybě doma mrznete a účty rostou: Naučte se s radiátorem
adbz.cz » Hobby » Vypínat topení na noc se nevyplácí. Účty se naopak ještě zvýší

Vypínat topení na noc se nevyplácí. Účty se naopak ještě zvýší

Pokud i vy pravidelně na noc vypínáte radiátory v domě, pak byste si měli tento krok příště rozmyslet. Namísto úspory vaše účty naopak nekontrolovatelně rostou.

Radiátor s termostatickou hlavicí
Zdroj fotografie: iStock

Říká se, že kdo šetří, má za tři. Existují však určitá pravidla, na která byste neměli zapomínat, abyste dosáhli požadovaného výsledku. S příchodem topné sezony vyvstává v mnoha domácnostech otázka, jak si užít dostatek tepla, ale zároveň snížit náklady na vytápění. Podle webu Heatable je nejčastější a zároveň největší chybou vypínání radiátoru na noc. Sami jsme tím byli překvapeni, protože se to zdá jako logický krok.

Jak se připravit na topnou sezonu

Jakmile se dny začnou zkracovat a venkovní teploty pomalu padají k nule, většina domácností začíná s vytápěním. Než se však do toho pustíte, měli byste topná tělesa napřed důkladně zkontrolovat a provést jejich údržbu. To platí obzvlášť v případě radiátorů, které byste měli před spuštěním napřed odvzdušnit, jak jsme již dříve radili v článku na adbz.

Jaká je ideální teplota v místnostech

V jednom z dřívějších článků jsme se také rozepsali o výhodách a správném používání termostatických radiátorových ventilů, které hrají při hlídání spotřeby důležitou roli. Pokud chcete mít účty za vytápění pod kontrolou, měli byste vědět, co znamenají jednotlivá čísla a jakou teplotu v jednotlivých místnostech nastavit.

radiátor
Zdroj fotografie: Depositphotos
Vypínat na noc topení se rozhodně nevyplácí

Přes den by se měla teplota v místnostech pohybovat zhruba okolo 20 °C. V obývacím nebo dětském pokoji pak může být mírně vyšší. V nočních hodinách je pak vhodné, aby klesla k 16–18 °C. V takových podmínkách lidské tělo mnohem lépe regeneruje a spánek je mnohem hlubší a kvalitnější. Nezapomínejte však i v zimě krátce a intenzivně větrat, a to ideálně několikrát denně, aby se vydýchaný vzduch uvnitř mohl vyměnit.

Proč nevypínat topení na noc

Jestli jste zvyklí na noc radiátory vypínat nebo radikálně jejich teplotu snižovat, měli byste si příště tento krok rozmyslet. Ve skutečnosti tím dochází ke snížení teploty vody, která je v nich napuštěná, a při opětovném spuštění se bude muset znovu pracně ohřívat. Mnohem lepší je udržovat teplotu stabilní a nastavenou stále stejně, jak potvrzují i informace internetového portálu Wunda.

Radiátory se vyplatí nastavit na co nejnižší teplotu nebo zcela vypnout jen ve dvou situacích. Jedna z nich je, když odjedete z domu na několik dní, druhá pak nastává, když chcete pořádně vyvětrat. Jedině v takových případech opravdu šetříte za náklady. Spousta lidí na to však běžně zapomíná, jak potvrzuje i Anna S. z Koryčan: ,,Snažím se myslet na to, abych vypla topení, když větráme, ale občas se přistihnu, že mi to úplně vypadne.”