Snížení nákladů na vytápění. Tímto způsobem ročně ušetřím 21 200 Kč
adbz.cz » Hobby » Snížení výdajů na vytápění domácnosti je na dosah. Hlavní topný systém ještě podpořte sekundárním

Snížení výdajů na vytápění domácnosti je na dosah. Hlavní topný systém ještě podpořte sekundárním

Aby pro vás byly zimní měsíce příjemnější a snesitelnější, měli byste vědět, jak za vytápění co nejvíc ušetřit. Pomohou vám dva topné systémy.

kamna 1
Zdroj fotografie: Marty5550/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Spousta lidí se v dnešní době snaží vymyslet, jak během topné sezóny co nejvíce ušetřit. I když nejlepší univerzální řešení neexistuje, můžete jednotlivé systémy zkombinovat a užít si tak po celou zimu maximální tepelný komfort za co nejlepší cenu. Druhý zdroj vytápění se podle iReceptáře vyplatí mít v záloze nejen kvůli měnícím se cenám za topiva i energie, ale také z důvodu možného výpadku, jak potvrzuje i naše čtenářka Simona R. ze Šumperku: „Měli jsme topení pouze na elektřinu, a když byl výpadek, celý den jsme mrzli. Pořídili jsme si ještě kamna, abychom nebyli na nikom závislí.“

Jak ušetřit za vytápění

Aby byly náklady spojené s vyhříváním celé vaší domácnosti co nejnižší, měli byste věnovat pozornost dostatečnému zateplení celého domu nebo bytu i dobré izolaci oken a vstupních dveří, kudy dovnitř proudí největší množství chladného vzduchu. Dodatečně zaizolovat okna na zimu zvládnete i svépomocí, pokud budete postupovat podle doporučení z dřívějšího článku na adbz.

Primární systém na elektřinu

V dnešní době roste zájem o topné uhlíkové fólie, které jsou levným řešením k vytápění novostaveb i starších domů. Přestože je jejich pořizovací cena nízká a pro mnoho majitelů staveb velmi příznivá, celkové náklady na provoz se budou proměňovat v závislosti na ceně elektřiny, která je v posledních letech enormně vysoká. Podle portálu DřevoAStavby se však jedná o jeden z nejdostupnějších a nejrozšířenějších zdrojů energie.

pár u kamen
Zdroj fotografie: Freepik
Nebuďte závislí na jednom zdroji vytápění a raději zkombinujte dva systémy

Čím primární systém doplnit

Nejlepším řešením pro doplnění hlavního zdroje vytápění je použití takového systému, který funguje přesně na opačném principu. Zatímco je elektrické vytápění závislé na distributorovi, krbová kamna fungují zcela nezávisle na třetí straně. Jejich provoz vám však zabere více času, a navíc musíte někde skladovat dřevo, uhlí nebo brikety. Jak se liší výhřevnost jednotlivých druhů dřeva, si můžete přečíst v příspěvku na adbz.

Výhody dvou topných systémů

Kombinace dvou systémů vytápění vám přináší nejen možnost využívat to, co je pro vás momentálně nejpohodlnější a nejužitečnější, ale také včas reagovat na vývoj cen. Výhodou vytápění kamny jsou nízké náklady za topivo, avšak musíte pravidelně přikládat. Naopak elektrické topení lze nastavit na určitou teplotu a udržovat ji i po celou dobu v případě delší nepřítomnosti. Také máme tuto kombinaci a jsme nadmíru spokojení.