Tipy a rady, jak ušetřit na výdajích za teplo

Podzimní chladné dny jsou již pomalu za dveřmi. Jistě znáte ten příjemný pocit, když přijdete zkřehlí z venku domů do krásně teplého bytu. Vytápění ale není v dnešní době levnou záležitostí, proto vám dnes přinášíme několik jednoduchých tipů a rad, které vám pomohou na jedné straně doma teplo vytvořit, ale zároveň také za teplo ušetřit.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Energie stále zdražují

Pozor na okna a dveře – investujte do těsnění, tmelů i zarážek za dveře

Možná vám to bude znít poněkud jednoduše, ale nejvíce tepla z našich bytů uniká prostřednictvím netěsnících oken a dveří. Na vině jsou zejména nejrůznější špatné a chybějící izolace, těsnící lišty, tmely či pěnové těsnění. Před každou topnou sezonou se tak vyplatí tato místa zkontrolovat, a jakmile ucítíte při přiložení ruky k rámu okna či dveří chlad, je něco špatně. Investujte do nového těsnění či nejrůznějších zarážek za dveře a uvidíte, že tuto investici brzy poznáte i na vašem nižším účtu za teplo. Pokud jde o mezeru pode dveřmi, neměla by být větší než taková, aby pod ní stěží šla protáhnout papírová bankovka. To, zda uniká teplo mezerami u oken, vám pomůže snadno odhalit zapálená svíčka, v případě, že její plamen uniká do strany, je někde problém. V případě, že máte doma starší okna či dveře, které již nelze dobře utěsnit, zvažte jejich celkovou výměnu. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zamezte únikům tepla

Pozor na podlahy, střechy i vlhkost – důležitá je izolace i správné větrání 

V případě, že bydlíte v přízemí či naopak pod střechou, mohou dalšími problematickými částmi bytu být podlahy a stropy. I zde se vyplatí investice do kvalitní izolace. Pocit tepla ovlivňuje také vlhkost v místnosti, přílišná vlhkost způsobuje pocit většího chladu, pokud tedy máte doma problém s nadměrnou vlhkostí, účinnou pomocí, jak docílit většího tepla, mohou být nejrůznější odvlhčovače. Důležitý je i správný způsob větrání, zejména v podzimních a zimních měsících. Pokud chcete větrat ekonomicky, přestaňte větrat pomocí dlouho otevřené ventilačky, neboť tak docílíte jen zbytečného ochlazení okolních stěn. Mnohem vhodnější je krátkodobé, ale intenzivním otevření celého okna.


Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články