Takhle teď každý izoluje okna svépomocí. Peníze ušetřené za vytápění vrátí rodinný rozpočet do normálu

Zateplení domu je důležité každou zimu. Letos je jeho role ještě větší, protože situace s energiemi je velmi napjatá a stabilizace zůstává kdesi v nedohlednu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Utěsnění oken na zimu i podzim je jednoduchý způsob, jak zabránit hned dvojímu úniku. Zevnitř do domu totiž proudí studený vzduch a zevnitř uniká tolik ceněné teplo. Stačí na to přitom sebemenší trhlinka nebo škvíra, které si ani nemusíte pouhým okem všimnout. I slabé proudění, ke kterému dochází stále, ale umí udělat své. Ve skutečnosti se však nejedná o složitý proces a zvládne ho prakticky každý. Jak tedy pořádně zateplit celý byt?

Přehled o využití energie i drobné šetření

V první řadě si zjistěte, kolik za teplo reálně utratíte. Záleží to na zdroji tepla (plyn, elektřina, pevná paliva) a také na tom, kudy teplo nejvíce odchází, tedy kde ho nejvíce ztrácíte. Základem ovšem je teplem šetřit a stanovit si potřebnou, nikoli chtěnou míru. Snížení teploty vytápění místností o několik stupňů může znamenat pokles nákladů o 10–15 %. Problémem je také větrání, které lidé zpravidla provádí špatně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je totiž zoufale nehospodárné mít neustále trochu otevřeno a zároveň topit. Prostor nikdy neohřejete a lidově řečeno „topíte pánubohu do oken“. Ne, ve vydýchané místnosti rozhodně není příjemně. Větrejte, ale jen několikrát za den, pořádně a na pár minut. Silnější průvan totiž vzduch vymění spolehlivě a za chvilku můžete zase všechno zavřít. Dobře utěsněný prostor pak vytopíte poměrně svižně.

Přetopené místnosti a luxus

Pro místnosti, kde trávíte čas, je dostatečnou hodnotou 20 stupňů Celsia. Na spaní vám přitom stačí i méně, protože v horku se vám bude špatně usínat. Stejně tak můžete dávat topení na míň, když jste v práci nebo jinde mimo dům. Pozor, nevypínat kompletně. Studený dům je mnohem náročnější vytopit než prostor temperovaný na cca 17 stupňů Celsia. A kolikrát stačí přidat dobré vlněné ponožky a hned vám bude tepleji i v lehkém chladu.

Použití okenní folie

Konkrétně jde o velký list smršťovacího materiálu, někdy je navíc opatřen oboustrannou páskou. Tato folie funguje jako bariéra mezi vnějším studeným vzduchem a sklem, takže pomáhá udržet teplo uvnitř. Nejdříve ovšem všechno pečlivě změřte a uřízněte, aby pasovala přesně na okenní rám. Poté ji přilepte na vnější stranu skla a ještě vylaďte fénem, abyste zajistili pořádné dosednutí. Folie je k dostání v každém železářství.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Izolace pomocí montážní pěny

Expanzivní pěna je rychlý a levný způsob, velmi snadný na použití, hlavně během chladnějšího počasí. Ostatně používají ho i instalatéři oken jako přechodný způsob při výměně, když okna čekají na dozdění. Pěna se aplikuje speciální konstrukční pistolí a ihned po aplikaci se nafoukne a roztáhne. Rozhodně si to před ostrým použitím vyzkoušejte na několika kapkách, ať víte, jaký výsledek můžete očekávat.

Jestli nechcete použít tuto pěnu, existují také lepicí pásky z pěnové pryže. Ty můžete snadno nalepit na okraje oken, a tak je utěsnit.

Pořádné závěsy umí dělat divy

Závěsy dnes hodně lidí podceňuje, nicméně jde stále o dobrý způsob, jak ochránit vnitřní prostory před nepříjemným průvanem. Krom redukce tepelné ztráty zachytí také ve svých záhybech více vzduchu. Jde sice obvykle o větší investici – pokud už je nemáte – ale kromě utěsnění se při dobrém výběru jedná i o stylovou dekoraci.

Jaké kroky jste podnikli k ušetření na energiích?

Zdroj: Move
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články