Nákupní chyby, kvůli kterým peněženka trpí: Pozor na váhy ovoce, minimální trvanlivost a vzorky zdarma

Nechoďte do obchodu hladoví, vyhněte se vzorkům zdarma a nezapomeňte vlastní tašku. To jsou jen některé z rad, které vám pomohou zefektivnit vaše nákupy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

I při nakupování potravin je dobré přemýšlet. Může se snadno stát, že z nevědomosti, únavy nebo kvůli spěchu nakupujeme potraviny, které nakonec ani nepotřebujeme, případně se rychle zkazí, a nakonec je třeba i vyhodíme. Pokud se budete řídit několika moudrými radami, nebudete z nákupu nosit domů zbytečné věci a vyhazování peněz za hlouposti se také stane minulostí.   

Vyhněte se vzorkům zdarma

Je známo, že obchody mají řadu strategií, jak vás přimět nakoupit co nejvíce věcí. Hned po příchodu do obchodu bývají k dispozici neplacené vzorky k ochutnání nebo v případě parfému k vyzkoušení. Pro člověka je to veliké lákadlo – často pak koupíte věc, kterou opravdu až tak nutně nepotřebujete. Vzorkům zdarma se snažte vyhnout.

Choďte nakupovat odpočatí

Dále je lepší chodit nakupovat hned ráno, když jste čilí a soustředění. Večerní únava má za následek zbrklé jednání a nedostatek trpělivost ve frontách či obecně v kontaktu s lidmi.  

Není třeba nakupovat každý den

Jednou týdně se vyplatí jít nakoupit potraviny, které se rychle kazí. Jinak stačí nakupovat například jen jednou měsíčně po větších baleních a ušetřit tak peníze za benzín a jiné cestovní náklady, navíc se snáze vyhnete nahodilým nákupům.

Pozor na rodinná balení a trvanlivost

Dejte pozor na takzvaná rodinná balení, která vypadají cenově výhodně. Ne vždy to tak je a často jsou takto balené potraviny, kterým brzy končí trvanlivost. Vy pak nestihnete celé balení zkonzumovat a musíte nedojedený zbytek vyhodit. Ostatně datum spotřeby i minimální trvanlivost si zkontrolujte nejlépe pokaždé, ať zbytečně neplýtváte jídlem.

Do obchodu choďte sytí

Pozor také na tzv. nákup z popudu. Občas se stává, že nakupujeme věci prostě jen proto, abychom je měli. Obvykle se to přihodí, když jdeme nakupovat hladoví. Lepší je proto chodit do krámu jen s plným žaludkem, a nejlépe ještě s nákupním seznamem, který by měl zabránit pořizování zbytečností. To je ostatně jedna ze zásad, jak ušetřit peníze v domácím rozpočtu.

iZdroj fotografie: Pexels

Nedejte na první dojem

Snažte se nedat na první dojem a nekupovat potraviny, které jen vypadají na oko hezky. K posouzení kvality byste vždy měli vzít v potaz mnoho jiných okolností než jen zjev. V případě ovoce a zeleniny dvojnásob, jelikož obchody tyto plody často leští, aby vypadaly lákavěji a chutněji, než ve skutečnosti jsou.

Pozor na váhu ovoce a zeleniny

Pozor si dávejte také na váhu potravin. Ovoce a zelenina balené po několika kusech vás totiž v přepočtu vyjdou většinou dráž, než když si jednotlivé kusy dáte do sáčku sami. Cenovka u menšího balení borůvek nebo jahod sice vypadá lákavěji, pokud se však zaměříte na cenu za kilogram, zjistíte, že to tak výhodná koupě není.

Maso raději čerstvé

Při nákupu je lepší dávat přednost čerstvému masu od řezníka a vyvarovat se tak zbytečné přemíře plastů. Plastové obaly na maso mohou obsahovat mikroby, které vlivem nesprávného skladování ovlivňují živiny v těchto produktech. Vždy je tak lepší kupovat maso čerstvé a z ověřených zdrojů.

Přineste si vlastní tašku

Výhodnější a ekologičtější je odnést si nákup domů ve vlastních taškách, nejlépe látkových. Víte, kolik tašek celkem byste si v marketu zakoupili, a nakonec i zbytečné vyhodili? 

Zdroj: Brightside
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články