Nebude stát za nic, i kdyby byl perfektní: Gró dokonalého úklidu je v časové efektivitě, té lze dosáhnout jediným způsobem

Jen málokdo by chtěl žít ve špíně a v nepořádku. Větší části populace není jedno, jak to u ní doma vypadá. Úklidu je zapotřebí věnovat určitý čas i postup.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Než se pustíte do uklízení své domácnosti, měli byste si přesně stanovit, jakým způsobem to provedete. Hodně lidí dělá chybu v tom, že nemá dopředu jasno, jak bude postupovat. A tak často přebíhají z místa na místo, začnou uklízet nejprve podlahu, zatímco měli začít od stropu. Ano, dá se říct, že úklid vyžaduje přemýšlení a přesný harmonogram, podle kterého pojedete.

Abyste neuklízeli zbytečně

Proč je třeba si předem ujasnit, jakým způsobem úklid své domácnosti zvládnete? Je to jednoduché. Když totiž nejprve začnete vysávat koberce a stírat podlahu a teprve potom se pustíte do utírání prachu, uklízeli jste vlastně zbytečně. Prach se totiž opětovně zvíří a usedne na podlahu, kterou jste předtím vytřeli. Důležité je si při úklidu uvědomit, že správný postup je shora dolů. Platí to i pro uklízení polic v kuchyni, jídelně nebo obývacím pokoji.

Volte správně čisticí prostředky

Při správně provedeném úklidu sehrávají důležitou roli i čisticí prostředky a jejich volba. Některé dokážou eliminovat frekvenci utírání prachu v domácnosti, takže se vyplatí je používat při čištění nábytku a dalších ploch, na které prach tak rád usedá. Čisticí prostředek se aplikuje obvykle na utěrku, ne na čištěný povrch. Na přírodní dřevo používejte speciální prostředky. Na mastnotu v kuchyni dávejte alkalické čisticí prostředky, na vodní kámen patří kyselé.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak správně čistit podlahy

I vysávání koberců má svá pravidla. Začít byste měli vysáváním proti směru vláken. Laminátové, vinylové a dřevěné podlahy i dlažba vyžadují důkladně vyždímaný hadr na podlahu, případně mop, pokud ho používáte. Příliš velké množství vody by jim neprospělo. Tvrdé podlahy je vhodní umývat co nejčastěji, nejlépe denně, máte-li doma domácí zvířata nebo alergika.

Jak často uklízíte svou domácnost?

Zdroj: Nationwide
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články