Zvyky babiček, které pomohou ušetřit peníze i v dnešní době: Kupovaly minimum, a přesto si vystačily

Naši prarodiče si museli poradit s mnohem většími potížemi, než máme dnes my. A neměli pokročilou techniku ani spoustu návodů. Mnohem lépe ale fungoval selský rozum.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bohatnutí či chudnutí je výsledkem návyků. Existují samozřejmě okolnosti, které nemůžete ovlivnit. Dnešní svět se však obrovskou nabídkou položek či služeb, které těží jen z naší pohodlnosti, reálně potřeba nejsou. A jakmile všechny tyto zbytečnosti podrobíte přísné revizi, pravděpodobně zjistíte, že se mnoha můžete klidně zbavit. Když jednou takhle začnete, budete nejspíš překvapeni, na kolika místech se dá opravdu ušetřit.

Praní pomocí přírodních produktů

Drogistické zboží se na domácím rozpočtu pravidelně podepisuje jedněmi z největších částek. Čističe, rozprašovače, dezinfekce, prací tablety nebo rodinná balení prášku. Tohle všechno podražilo a je to věc stálé spotřeby. Ještě dražší jsou většinou položky s označením „bio“ nebo „vegan friendly“, případně „fair trade“. Místo těchto prodávaných artiklů zkuste sáhnout po čistě přírodních řešeních. Taková aviváž před nedávném ještě vůbec neexistovala.

Přesto bylo prádlo od našich předků vždy čisté a také voňavé. Tajemství se skrývá v použití octa. Přidejte do něj trochu esenciálního oleje. Ten je dnes dostupný v mnoha provedeních, naši předci ho ovšem vyráběli hlavně z levandule.

Kupujte jen to, co je opravdu potřeba

Člověk toho mnoho nepotřebuje a opravdu drahé jsou jen zbytečnosti. Ještě dražší pak ty, které kupujete každoročně, aniž by měly reálně jakýkoli přínos. Naučte se nekupovat věci na základě momentálních pohnutek, ale racionálnější úvahy. Potřebujete nový telefon jen kvůli trochu lepšímu foťáku? To samé platí pro potraviny, respektive různá mrazená hotová jídla. ta jsou z celého sortimentu nejdražší, jedná se přitom o jednu či dvě porce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zaměřte se proto na základní suroviny. Může vám to přijít jako větší investice, získáte z toho ale několik jídel, která vydrží delší dobu – v lednici nebo mrazáku. Současně se vyhnete mnoha konzervantům, které jsou nejvíc právě v hotových potravinách. A i zbytky několika domácích jídel se dají často zkombinovat, takže vám nezůstane nic na vyhození.

Čisticí prostředky pro celou domácnost

Na každý povrch vašeho bytu je nutně čistit pomocí chemie. Prakticky na všechen úklid vám stačí několik jednoduchých surovin. Konkrétně ocet, jedlá soda, citronová šťáva. Lze je použít jak samostatně, tak v kombinaci, která je ještě účinnější. Případně se dají pořídit saponáty a další roztoky do vlastních nádob.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jednorázové pomůcky a balení

Globální svět z nás udělal děti jednorázových produktů. Tácky, kelímky, igelitové tašky, boxy nebo brčka. Dá se to pochopit ve zdravotnictví, ale v běžném životě? Už jen těch malých petlahví, co vypijete a vyhodíte. Co zkusit domácí sodovku? V pevné lahvi, kterou jen občas vypláchnete? Opět, je to počáteční investice, v delším horizontu ale přináší výraznou úsporu. Tento trend už se rozmáhá delší dobu a lidé si ho vychvalují.

Vycházejte s tím, co máte

Nabídky „výhodných půjček“ najdete prakticky v každém obchodním centru. Je to ale téměř jistá cesta do ještě větších finančních potíží. Jsou pochopitelné půjčky na podnikání, protože to pak peníze generuje. Každoročně je však zveřejněno několik statistik ohledně finanční situace obyvatel. Nejvíce půjček je na zbytečnosti.

Jak se vám v této době daří zvládat finance?

Zdroj: TasteOfHome
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články