Úspora energie v domácnosti aneb Jak snadno ušetřit? Dělejte to správně a nevyhazujte peníze oknem

Úspora energie v domácnosti se zdá být jednoduchá. Ovšem jen do té doby, než přijde roční vyúčtování. Co dělat a jak nejlépe ušetřit?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není nemožné si během roku hlídat, kolik spotřebujete elektřiny a plynu. Jenže mnoho lidí to nebaví a nemají na to čas. Na druhou stranu se stává, že i když hlídáte veškeré měřiče, nedaří se vám náklady spojené s energiemi snížit. Vyzkoušejte několik způsobů, díky nimž účty za plyn i elektřinu budou nižší a peníze se vám budou vracet. 

Začněte izolací stěn

Vytápět dům v zimních měsících může být poměrně drahé. Ještě k tomu, pokud bydlíte ve starém domě a máte velmi špatné izolace jak stěn, tak i spodní části domu. Dům odspodu vlhne, je mokrý a teplo hodně uniká. Zdi jsou studené a vám je neustále zima. Pokud umístíte izolace pod krokve, zajistíte tak minimální únik tepla střechou. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Spousta společností nabízí zateplení střech, podkroví, ale i stěn. Na druhou stranu mnoho šikovných lidí si dokáže svůj dům zvenku zateplit svépomocí. Postačí polystyren. Pokud ale zateplovat nemůžete, bude lepší požádat firmu. Některé z nich celý váš dům nebo byt zkontrolují a určí nejhorší místa v domácnosti, která nutně potřebují izolaci. Náklady se mohou lišit od velikosti a úniku, ale jedno je jisté, díky izolaci značně ušetříte.  

Přejděte k levnějšímu poskytovateli

Ne pouze jednou za pět let se vyplatí hledat levnějšího dodavatele energie nebo plynu. Dělejte to častěji. Je třeba si ale dávat pozor. Dodavatelé dokážou lidi zmást natolik, že sami uživatelé neví, za kolik co platí. Jedná se o jistě skličující úkol. Začněte tím, že budete porovnávat ceny jednotlivých dodavatelů. Další je fixní cena na delší dobu, nabídka a komunikace s klienty. 

iZdroj fotografie: Pxhere

Rozhodně se pořádně ponořte do podmínek společností. Vyberte si jich více a zkoumejte. Vybrat nemusíte za jeden den. Dejte si na to například víkend nebo klidně i více dnů, podle vašeho času. Věřte, že férové společnosti existují. Musíte ale hledat a číst. Nezapomínejte si u společností zjistit, zda jde nastavit jiná výše zálohy. Mnoho z nich tento krok nepodporuje a následně se lidé na konci roku diví sumě na vyúčtování. 

Dvojitá, či dokonce trojitá okna jsou výhodou

Máte stále na domě stará okna? Bohužel nejen okenními rámy uniká teplo, ale i skleněnými tabulemi. Pokud tomu tak je, rozhodně stojí za to zauvažovat nad novými okny. Tímto způsobem ušetříte nemalé peníze. Ještě k tomu, pokud necháte nasadit dvojitá, či dokonce trojitá okna. Pokud dáte nová okna, bude se jednat o vysokou investici, která se vám ale s topením v zimní sezóně vrátí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tím spíš, pokud jste nechali nainstalovat nový kotel. V tom případě je poměrně zbytečné nechat teplo unikat do ulic. Mezi další výhody nových okenních tabulí a rámů patří snížení vlhkosti na vnitřní straně oken spojené s tvorbou plísně. A samozřejmě také menší hluk, který se line z ulice. Jestliže není ve vašich finančních možnostech koupit nová okna, doporučujeme, abyste pořídili silné závěsy, které v zimním počasí budete mít například večer a v noci zatažené. 

Led světla a spotřebiče třídy A+   

Pokud vyměníte žárovky, výdaje za energie vám to sice dramaticky nezmění, ale každá, byť jen malá drobnost, vám nějakou tu korunu uspoří. A pokud jich provedete více, finance ve vaší peněžence budou růst. Skvělým řešením tedy budou LED žárovky. Jsou vhodné do moderních bodových světel, ale i kamkoliv do lustrů a tak dále. Máte také na výběr z více možností odstínů.

iZdroj fotografie: Freepik


To stejné platí i u spotřebičů. Když vejdete do elektra, uvidíte skoro na každém výrobku třídu A+ až D. Abychom se pochopili, jakmile zahlédnete na spotřebiči třídu A+ nebo A+++, jedná se o spotřebič, který šetří energie. Pokud je na něm třída D, jde o spotřebič, který není moc úsporný. Takže pokud jdete kupovat pračku, sušičku nebo myčku, rozhodně už víte, po čem je dobré koukat. A pokud jste se rozhodli šetřit opravdu hodně, popřemýšlejte například nad solárním ohřevem vody, tepelnými čerpadly a tak dále. Nebo šetříte energie jinak?  

Zdroj: Crownenergy

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články