Výběrem ideálního dřeva pro váš krb ušetříte 21 000 Kč ročně. Více zde
adbz.cz » Hobby » Jak vybrat správné dřevo, abyste z topných těles vytěžili maximum? Majitelé krbů, kamen a kotlů mají jasno – javor a dub

Jak vybrat správné dřevo, abyste z topných těles vytěžili maximum? Majitelé krbů, kamen a kotlů mají jasno – javor a dub

Zjistěte, podle čeho vybírat palivové dřevo, abyste nesáhli vedle a neprotopili všechny úspory. Zkušení odborníci doporučují především listnaté druhy.

jaky drevo do krbu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud je vaším hlavním zdrojem vytápění krb nebo kamna, měli byste vědět, jak vybírat správné dřevo. Jednotlivé druhy se liší nejen svou tvrdostí, ale především výhřevností, což je podle webu MeziStromy nejdůležitější faktor ve výběru. Prozkoumejte vlastnosti jednotlivých druhů, abyste dokázali zvolit tu nejlepší variantu. My už pár let používáme brikety a nedáme na ně dopustit, i jejich složení se však liší.

Jak vybírat palivové dřevo

Vybírat byste měli především kvalitní tvrdé a suché dřevo. Takové totiž velmi dobře a dlouho hoří a vydává opravdu velké množství tepla. A existují i další způsoby, jak snížit množství používaného dřeva, o nichž jsme psali již dříve v článku na Adbz. Rozhodně byste se měli vyhnout mokrým nebo vlhkým kusům, které špatně hoří, mají nízkou tepelnou výhřevnost a zanáší spalinové cesty.

Výhody dubu

Podle některých je tento druh tou úplně nejlepší volbou. Jedná se o dřevo s hustou strukturou a vláknem, takže v krbu i kamnech hoří opravdu dlouho a jeho tepelný výkon je velmi vysoký. Obecně je lepší vybírat listnaté stromy, protože obsahují méně pryskyřice. Z toho důvodu fungují v kamnech mnohem lépe a snižují riziko znečištění a zanesení spalinových cest. Popel, který vám zůstane, pak můžete i dále využívat, jak jsme radili už dříve na stránkách Adbz.

Volně ložené dřevo
Zdroj fotografie: Piqsels
K vytápění je třeba zvolit tvrdé a řádné proschlé dřevo

Dobrou volbou je i buk nebo javor

Čím tvrdší a kvalitnější dřevo, tím vyšší je zpravidla i jeho cena. Pokud se vám nechce utrácet za drahý dub, sáhněte proto po javoru nebo buku, jejichž vlastnosti jsou téměř srovnatelné. Javor také hoří dlouho a jeho tepelná výhřevnost je vynikající, stejně jako v případě buku, jak potvrzují i informace na stránkách ČeskéStavby. Jaká ale bude vaše výsledná spotřeba dřeva závisí na tom, jak dobře umíte topit a jakým způsobem nachystaná polena skladujete. Jejich špatným uložením totiž dochází k jejich znehodnocení.

Dřevo nebo brikety

Běžně dostupné brikety jsou vyráběné z vysušených a slisovaných zbytků dřeva. Podle některých tak mají mnohem lepší vlastnosti a snazší je i jejich skladování nebo manipulace s nimi. Brikety však můžete s běžným dřevem kombinovat jako naše čtenářka Denisa L. z Poděbrad: „Přes zimu kombinujeme dřevěné brikety se dřevem. K roztápění jsou lepší brikety a poleno dubu zase mnohem déle hoří.“