Vyhazovat dřevěný popel je plýtvání. Pomůže s námrazou, vyžene z domu myši a kromě toho je to i silný čistič

Dřevěný popel je užitečný prostředek, který vám dokáže v domácnosti pomoci mnoha způsoby. Zde najdete ty nejzajímavější z nich – rozhodně jej nevyhazujte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Topná sezóna je již v plném proudu, takže pokud máte kamna, možná jste si již také letos poprvé zatopili – a pokud navíc vytápíte svůj domov kamny pravidelně, pravděpodobně se vám také hromadí během tohoto období velké množství dřevěného popela. Ačkoliv si mnozí myslí, že je to pouhý odpad, jedná se naopak o materiál, který vám dokáže pomoci s mnoha věcmi ve vaší domácnosti. Rozhodně se jej vyplatí nevyhazovat – níže se můžete podívat na 5 důvodů proč. 

1) Vynikající čisticí prostředek do domácnosti

Dřevěný popel může být díky svému alkalickému složení dokonalým čisticím prostředkem do vaší domácnosti – samozřejmě byste ho neměli používat všude, ale některým předmětům budete díky němu moci vrátit nový vzhled. Trocha vlhkého dřevěného popela je například ideální pro drhnutí porcelánu a smaltovaného a skleněného nádobí. Po použití tohoto užitečného prostředku předměty vždy opláchněte dostatečným množstvím vody a otřete suchým hadrem do sucha. 

2) Nejlepší odstraňovač sazí

Pokud topíte v kamnech s proskleným topeništěm, pravděpodobně víte, jak nepříjemné (až otravné) může být, když se na skle začnou usazovat saze. A ačkoliv by se to mělo stávat pouze v případě, že jste kamna nerozpálili správným způsobem, stává se to občas naprosto každému. I v tomto případě vám však dokáže skvěle pomoci obyčejný dřevěný popel: stačí si vzít vlhký hadřík, namočit jej do popela a důkladně jím potřít sklo. Nakonec sklo ještě otřete do sucha novinami a bude jako nové. 

3) Pomůže vám i na zahradě 

Dřevěný popel lze použít i na zahradě, a to mnoha užitečnými způsoby. Pokud například vaše cibulky napadnou cibulové mušky, stačí je trochu posypat a škůdci do několika dnů zmizí pryč. Poté je také tento jedinečný prostředek účinný pro hubení mandelinek bramborových (stačí záhony posypat trochou popela) a díky vysokému obsahu fosforu a draslíku je bohatým zdrojem živin pro vaše rostliny. Můžete ho proto na jaře při kopání zahrady přidat do půdy a posypat jím všechny záhonky. Bude to pro ně pouze přínosné, a to v mnoha ohledech. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Odpuzuje hlodavce

Během zimy a chladných podzimních měsíců se v kůlnách, garážích a dřevěných skříních rádi ukrývají potkani a myši. Pokud se tito vetřelci dostali i do vaší domácnost, můžete dát do všech rohů hromadu dřevěného popela a do jednoho zmizí pryč. Hlodavci nesnesou zápach spáleniny, a proto nejenže rychle utečou z vašeho domu pryč, ale ani se do něj nebudou za žádnou cenu vracet. 

5) Pomůže vám s námrazou 

Dřevěný popel vám dokáže pomoci i s námrazou před vaším domem. Jakmile si všimnete, že se na vašem chodníku objevil led, posypte ho tenkou vrstvou tohoto užitečného prostředku. Jeho použití není tak škodlivé jako v případě soli a kromě toho led okamžitě roztaje. Navíc popel také zlepšuje půdu. 

Jak dřevěný popel ve vaší domácnosti používáte vy?

Zdroj: Ripost
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články