Ceny palivového dřeva v září 2023: Za 1 rovnaný prostorový metr Češi zaplatí i 2 000 Kč

Energetická krize už je zažehnána, i přesto je ale důležité myslet na nadcházející zimu. Zjistěte, na kolik momentálně vyjde prostorový metr sypaného a rovnaného dřeva.

Poskládané dřevo i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rok 2022 se nesl v duchu energetické krize, nestálosti trhu a enormně vyšponovaných cen za všechny druhy energií. Za tímto vzrůstem stálo porušení suverenity státu Ukrajina po vpádu ruských vojsk. Tato situace postihla ekonomicky celý svět a také evropské státy, které se musely potýkat s vysokými cenami za běžné suroviny i energie. To vedlo ke změně přemýšlení a hledání alternativ topení. Jako nejjednodušší se jeví topit v domech dřevem, které je ekologické. S rostoucí poptávkou se ale také zvýšila cena dřeva. Jaké jsou vyhlídky na topnou sezónu 2023?

Každý druh dřeva má jinou výhřevnost

Ještě předtím, než oslovíte místní pily a prodejce dřeva, je nutné si uvědomit, že každé dřevo má jinou výhřevnost, od které se odvíjí i cena. Zatímco nejkvalitněji hoří dřevo listnatých stromů, a to především buk, dub, jasan, habr a ovocné stromy, jehličnany jsou k tomuto účelu méně vhodné. Shoří velmi rychle, nicméně cena je výrazně nižší. Toto měkké dřevo je ovšem ideální na rychlé vytopení místnosti, případně na nasekání třísek na podpal. Také způsob ukládání dřeva v krbu má ale velký vliv na spotřebu dřeva.

Poskládané dřevo na zahradě iZdroj fotografie: Piqsels
Dřevo musí být před použitím řádně proschlé

Na ceně se podepisuje také to, jestli je dřevo již vyschlé a nějakou dobu už leží, nebo zda se jedná o čerstvé dřevo. To je vhodné dobře uskladnit a vysušit, použít jej můžete nejdříve následující sezónu, ideálně však až za 2 roky. Čím je vlhkost dřeva nižší, tím se zvyšuje tvrdost a zároveň výhřevnost. Kvalitní dřevěný popel lze také využít na zahradě, například na moření semen nebo jako účinné hnojivo chránící rostliny proti škůdcům.

Jedině vyčištěný kotel může fungovat tak, jak má: Jak si poradit bez technika

Prostorový metr rovnaný a sypaný

Cena za palivové dříví je také ovlivněna jeho skládáním. Vesměs je cena uvedena za 1 m³, tedy kubík. Velký rozdíl je ale v tom, jestli se jedná o metr sypaný, či rovnaný. A to i přesto, že výsledkem je krychle o rozměru 1x1x1 m. Metr rovnaný je, jak už název napovídá, pečlivě srovnaná krychle bez zbytečných skulin vzduchu. Rovnaný kubík dřeva je vždy dražší, ale máte jistotu, že nekupujete velmi drahý volný prostor.

Volně ložené dřevo iZdroj fotografie: Piqsels
Na výsledné ceně dřeva se podílí nespočet faktorů

Prostorový metr sypaný má také tvar krychle, nicméně dřevo je volně sypáno. Vznikají tedy skuliny a ve výsledku je výsledný objem ochuzen o třetinu až polovinu. Cena je ovšem nižší oproti prostorovému metru rovnanému.

Současné ceny dřeva jsou nižší

Loňské ceny dřeva byly rekordní. Letošní situace je o něco příznivější, i přesto je ale třeba počítat s tím, že už na podzim mohou být ceny vyšší oproti jaru a létu.

Přibližné ceny za m³ sypaného dříví v září 2023

  • Měkké dřevo (jehličnany) 1 000 – 1 200 Kč,
  • středně tvrdé (bříza) 1 500 Kč,
  • tvrdé dřevo (dub, buk, jasan, javor, habr) 1 700 – 1 900 Kč.

Přibližné ceny za m³ rovnaného dříví v září 2023

  • Měkké dřevo (jehličnany) 1 450 Kč,
  • středně tvrdé (bříza) 1 900 Kč,
  • tvrdé dřevo (dub, buk, jasan, javor, habr) 1 800 – 2 300 Kč.

Jaké dřevo preferujete?

Zdroj: Deccoria
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články