Jedině vyčištěný kotel může fungovat tak, jak má: Jak si poradit bez technika

Udržování vašeho kotle v čistotě je jedním ze základních pravidel bezpečného používání, vyčistěte si jej sami a už nikdy nebudete muset volat odborníka.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud žijete v rodinném domě, dobře víte, že údržba takového domu není vůbec jednoduchá. Staráte se nejen o interiér, ale i zahradu a další věci. Jednou z nich je udržování vašeho kotle v čistotě, aby sloužil co nejdéle. Pokud tedy nějaký vůbec máte. Čištění kotle je úkon, který by se měl provádět minimálně jednou ročně. Pokud si s tím nevíte rady, máme pro vás praktický návod. V tomto článku se dozvíte, proč je důležité kotel čistit, jaké nástroje budete potřebovat a jak postupovat krok za krokem.

Proč pravidelně čistit kotel?

Kotel je základním prvkem pro vytápění domu a výrobu teplé užitkové vody. Čistý kotel je nejen ekologický, ale také účinnější a potřebuje méně oprav. Na druhou stranu znečištěný kotel nemůže zaručit správnou absorpci tepla a výrobu teplé vody, což může vést k potřebě více plynu na palivo a horším výkonům. Čištění je také zákonnou povinností a součástí obecného souboru povinných úkonů údržby. Pravidelným čištěním kotle nezvýšíte jen jeho účinnost, ale taky životnost.

Je třeba si uvědomit, že nečistý kotel není jen neekologický, ale může být také nebezpečný pro vaše zdraví. Pokud se v kotli hromadí saze a jiné nečistoty, může se stát, že kotel produkuje oxid uhelnatý, který může být pro člověka nebezpečný, a v extrémních případech dokonce smrtelný. Proto je nutné dbát na to, aby byl kotel pravidelně čištěn a aby byl jeho provoz v souladu se všemi platnými předpisy a normami. Pokud si nejste jisti, jak na to, neváhejte požádat o pomoc odborníka.

Jak na vyčištění kotle?

Na vyčištění kotle si připravte potřebné nástroje, které jsou nezbytné nebo vám znatelně ulehčí práci. Připravte si střední štětec, několik hadrů nebo kuchyňských utěrek, láhev alkoholu, rozprašovač se stlačeným vzduchem. Dále postupujte podle těchto kroků, čímž docílíte čistého kotle:

čištění kotle čerpadlo vody iZdroj fotografie: Pxhere
  1. Vypněte kotel a počkejte, než úplně vychladne.
  2. Sejměte zapalování a knoflík pro nastavení plamene a opatrně zatlačte nahoru panel pomocí šroubováku.
  3. Kartáčem začněte čistit články a trysku hořáku.
  4. Plechovkou se stlačeným vzduchem vyčistěte články v hořáku.
  5. Očistěte trysku hadříkem namočeným v alkoholu.
  6. Alkoholem důkladně očistěte stěny kotle a odstraňte vodní kámen a saze.
  7. Věnujte zvláštní pozornost výměníku kotle, kde se mohou hromadit saze a špína.

Výše uvedený návod na čištění kotle vám může pomoci, pokud se rozhodnete čištění provést sami. Nicméně pokud si nejste jisti svými schopnostmi nebo pokud máte pocit, že by bylo lepší, kdyby se o to postaral odborník, neváhejte se obrátit na specialisty na údržbu kotlů a topení. Věnujte pozornost čištění vašeho kotle a ujistěte se, že vám bude sloužit spolehlivě a bezpečně po mnoho let!

Jak často čistíte kotel?

Zdroj: DidiDonna
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články