Nastavení plastových oken do zimního režimu: Stačí vzít do ruky šroubovák, ušetřit tak lze tisíce korun ročně

Plastová okna můžete nastavit do různých režimů. Význam to má zejména během zimy, kdy vám jediné pootočení šroubovákem pomůže ušetřit tisíce korun.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli má dnes v domácnosti plastová okna téměř každý, málokdo ví, že je možné nastavit je na určité režimy. Pokud byste je například během zimních měsíců nechali v letním režimu, tolik by netěsnily a zbytečně by jimi utíkalo nahromaděné teplo ve vašich místnostech. Naštěstí však stačí pootočit správným šroubem a vyhnete se případným ztrátám. Tato metoda vám mimochodem pomůže ušetřit až tisíce korun každý rok.

Nastavení oken není složitá záležitost 

Plastová okna jakéhokoli typu nabízí podle serveru WindowsAndMore mnoho výhod pro domácnost, a to právě díky jejich schopnosti nastavení na určité roční období. Pokud je tedy máte doma i vy a chcete využít jejich potenciál, pak byste měli vědět, jak na to jít správným způsobem. Jediné pootočení šroubovákem vám totiž může ušetřit až několik tisíc korun ročně, které byste jinak museli platit za uniklé teplo. Díky této metodě však budou vaše okna mnohem lépe těsnit a udrží ve vaší domácnosti optimální teploty. 

Lidé neví, jak fungují radiátory, a proto se při vyúčtování nedoplatí: Co znamenají čísla na knoflíku

Kromě toho se nejedná o složitou záležitost. Abyste svá okna nastavili do zimního režimu, postačí vám pouze vhodný šroubovák (případně imbusový šroubovák, pokud by to konstrukce vyžadovala). Tím je třeba pouze správně pootočit čepem umístěným v kování oken. Je ovšem dobré se před vyzkoušením této metody ujistit, zda zimní režim nastavíte jeho otočením doleva, nebo doprava, což zjistíte v příbalovém letáku nebo od výrobce vašich oken.

Stačí pootočit čepem nebo šroubem 

Abyste nastavili svá okna na zimní režim, najděte nejprve jejich kování, kde uvidíte malý čep nebo oválně tvarovaný šroub. Většinou se tato část podle webu DostawaOkien nachází v okolí kliky, ovšem toto není pravidlem. Jakmile jej najdete, pomocí vhodného nářadí příslušným zařízením pootočte. Dělejte to však jemně, protože pokud byste použili příliš mnoho síly, mohli byste konstrukci okna poškodit, což není zrovna levná záležitost. Ve výsledku pak budou vaše okna těsnit mnohem lépe a žádné teplo vám z domova již neunikne.

Orosené okno iZdroj fotografie: Depositphotos
Nastavení okna do zimního režimu vám ušetří mnoho peněz

V příštích dnech si možná budete moci všimnout, že zavírání oken vyžaduje větší přítlak. To je známkou silnějšího těsnění, které jste nastavili díky jejich přepnutí do zimního režimu. Měli byste také brát na vědomí, že není vhodné přenastavovat okna příliš často. V opačném případě byste totiž mohli opotřebit jejich konstrukci nebo šrouby a narušit celé fungování. To by zase vyžadovalo kompletní výměnu. Na webu adbz jsme také psali o jednoduchém triku, který vám pomůže efektivně vyčistit okna.  

Jak se podařilo nastavit zimní režim vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články