Stát rozdává spotřebiče zadarmo. Někteří Češi dostanou pračku a mrazák
adbz.cz » Hobby » Vláda rozdává spotřebiče zadarmo. Na pračku a mrazák má nárok jedna skupina Čechů

Vláda rozdává spotřebiče zadarmo. Na pračku a mrazák má nárok jedna skupina Čechů

Ne vždy je třeba se zařizováním domácnosti spoléhat jen na vlastní kapsu. Naopak – velmi dobře vám dokáže pomoci také stát.

pracka spotrebice sklep
Zdroj fotografie: Česká televize

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR spustilo inovativní iniciativu s názvem „Kruh záchrany“, jejímž cílem je pomoci nejchudším občanům země tím, že jim poskytne energeticky úsporné domácí spotřebiče, jak informuje web MPSV. Tento projekt se konkrétně zaměřuje na ty, kteří jsou nejvíce postiženi tzv. energetickou chudobou, a nabízí jim zdarma moderní spotřebiče, které jim pomohou snížit náklady na energie v domácnosti.

Proč je vysoká spotřeba energií problém?

Energetická chudoba je významným problémem, který neúměrně postihuje zejména domácnosti s nízkými příjmy. Tyto poměrně snadno zranitelné skupiny se totiž velmi často potýkají s tzv. dvojí zátěží, kterou představují rostoucí náklady na energie a jejich statické nebo dokonce klesající příjmy. Z nedávných statistik ministerstva vyplývá, že zatímco průměrný příjem domácnosti se mezi červnem 2021 a červnem 2022 snížil o 10 000 Kč na osobu, u nejchudších domácností došlo ke snížení dokonce o 21 000 Kč na osobu.

Přínosy energeticky úsporných spotřebičů

Zavádění energeticky účinných spotřebičů je podle webu InfoDnes přímým opatřením proti dopadům energetické chudoby. Ve srovnání se staršími nebo méně účinnými modely totiž spotřebují výrazně méně elektřiny. „Pořídila jsem si na splátky nový mrazák místo toho, který pamatoval první narozeniny mé dnes osmnáctileté dcery, a z přeplatku za elektřinu v dalším roce jsem ho hned kompletně doplatila a ještě mi trochu zbylo,“ potvrzuje své zkušenosti paní Jana K. z Opavy.

Kritéria pro výběr příjemců spotřebičů

Ministerstvo ve spolupráci s Výborem dobré vůle – Nadací Olgy Havlové a výrobcem spotřebičů Beko vybírá cílové domácnosti na základě několika kritérií. Mezi ně patří výše příjmů, energetická spotřeba a samozřejmě také potenciální dopad snížení nákladů na energie na celkové finanční zdraví domácnosti.

Pokud potřebujete svou domácnost takříkajíc dovybavit, je dost možné, že vám na to přispěje stát. Stačí si jen správně zažádat.
Zdroj fotografie: Pixabay
Pokud potřebujete svou domácnost takříkajíc dovybavit, je dost možné, že vám na to přispěje stát. Stačí si jen správně zažádat.

V první fázi projektu byly do vybraných domácností distribuovány čtyři spotřebiče, přičemž v následujících měsících se plánuje rozšíření celého programu. Pokud tedy máte dojem, že byste mohli tato kritéria splňovat, klidně se MPSV ozvěte. A patříte-li mezi seniory, můžete mít zadarmo i elektřinu, jak web adbz informoval už dříve.