Senioři mohou mít v roce 2024 elektřinu zadarmo. Stačí splnit jednoduchou podmínku a nebudete platit ani korunu

Problémy s elektřinou postihují naprosto celou Českou republiku. Nová vyhláška však může vše změnit a pomoci lidem v nouzi.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

V okolních státech již nějakou dobu existuje možnost sdílené elektřiny. Princip je přitom takový, že pokud jí mají tamní obyvatelé nadbytek, nemusíte za ni přeplácet, ale raději ji sdílet s ostatními lidmi, kteří ji potřebují více než vy. Jak tedy uvádí server SeznamZpravy, již od července bude nejspíše možné převést nevyužitou energii z oblíbené Prahy například do Českých Budějovic nebo klidně až do Hodonína. 

Elektřina zdarma pro lidi v nouzi 

Možnost sdílet elektřinu by měla být zaměřena především na seniory, kteří mají čím dál více nevyhovující měsíční důchody od státu, ovšem těžit z ní může naprosto každý. Změna se má přitom týkat lidí, kteří si elektřinu sami vyrábí, a to například prostřednictvím fotovoltaiky či jiného energetického zdroje. Ještě lepší na tom všem je, že přebytečná elektřina má být ve finále levnější než od komerčních zdrojů.

Podobný princip využívají již státy, jako je Německo, Rakousko, Belgie nebo Francie, které si takový princip velmi vychvalují. „Když jsem o tom slyšel, přišlo mi to jako naprosto skvělý nápad. Ve finále je to výhra pro obě strany. Elektřina, která by přišla nazmar, může nyní sloužit lidem v nouzi a to se mi líbí. Teď už jen počkat, jestli to stát skutečně zavede, a uvidíme, jak se to osvědčí u nás,“ sdělil pro web adbz čtenář Jiří K. z Pardubic. 

prodlužovačka iZdroj fotografie: Freepik
Někteří lidé budou moci díky novele zákona získávat velmi levnou elektřinu od ostatních.

Propojených přitom bude moci být dle Ministerstva průmyslu a obchodu až 11 míst, a to kdekoli v Česku. Nejlepší na tom je, že k uskutečnění této změny není zapotřebí žádný fyzický přenos, přičemž každý uživatel si bude moci vždy vzít pouze to, co jinde do sítě odevzdal. Výrobu i spotřebu propojených domácností pak bude sledovat Elektromagnetické datové centrum, které již dodělává poslední detaily připravovaného návrhu. 

Co si o této změně myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články