Myčka na nádobí spotřebuje mnohem méně elektřiny s programem eco. Pomůže také pravidelné čištění

Vysoké účty za elektřinu jsou strašákem dnešní doby. Existují způsoby, jak se jim vyhnout a ušetřit na používání běžných věcí v domácnosti, jako je myčka na nádobí.

špinavé nádobí v myčce i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Myslíte si, že na používání myčky na nádobí se nedá nic změnit a ani trochu ušetřit, ale opak je pravdou. Když budete při použití myslet na pár věcí, myčka bude odebírat mnohem méně elektřiny než obvykle. A to je přesně to, co každý v této době, kdy všechno jen zdražuje, potřebuje. Zkuste pár korun ušetřit a buďte bez obav, na kvalitu umytého nádobí to nebude mít vliv.  

Jak co nejvíce snížit spotřebu vaší myčky

Dobrým způsobem, jak ušetřit část financí při používání myčky, je myčku příliš nepřetěžovat. Samozřejmě, ze nejlepší je pouštět ji, až když je plná, ale pozor na to, čeho je plná. Pokud je přeplněná opravdu špinavým nádobím, kvalita umytí nejspíš nebude nejlepší a nádobí zůstane špinavé. Myčku tak budete muset zapnout znovu. Takový postup samozřejmě není úplně spořivý, proto je lepší velmi znečištěné nádobí nechat umýt co nejdříve a neriskovat zaschnutí těch nejhorších nečistot.  

Pokud je na vaší myčce k dispozici program ECO, rozhodně ho co nejvíce využívejte. To, že myčka pracuje déle, neznamená, že spotřebuje více energie. Je to přesně naopak. Myčka s programem ECO myje nádobí déle, ale jen při teplotě 50 stupňů. Což pro umytí nádobí bohatě stačí a zahřátí na nižší teplotu spotřebuje dokonce energie o něco méně. Proto s programem ECO rozhodně neváhejte, pamatujte, že čím rychlejší program, tím více energie se při jeho používání spotřebuje.  

Udržujte myčku v čistotě a používejte ji s rozumem

Nové myčky na nádobí už jsou vybavené automatickým cyklem, který si sám nastaví parametry na umytí nádobí podle jeho znečištění a míry svého naplnění, což je pro ušetření elektřiny nesmírně výhodné. Hodně využívaná myčka bývá sama také hodně znečištěná. Je to problém, který by se měl co nejdříve odstranit, jelikož nečistoty a mastnoty, které se v přístroji časem hromadí, negativně ovlivňuji výkon zařízení. Myčka bude mít pravděpodobně problém s čerpáním vody po umytí, a proto je vhodné ji pravidelně udržovat v čistotě.  

myčka na nádobí iZdroj fotografie: Pixabay

Na čištění myčky nemusíte kupovat drahé přípravky v drogerii. Bohatě vám bude stačit použití jedlé sody s octem. Pro snížení spotřeby elektřiny vaší myčky není vhodné používat ani odložený start mytí. Může se zdát, že když myčka přímo nemyje, nic neodebírá, ale ve skutečnosti je v pohotovostním režimu a energii stále zbytečně spotřebovává, i když minimálně.  

Stejně tak můžete také přeskočit program předpírky, pokud ze znečištěného nádobí před vložením do myčky otřete zbytky potravin papírovým ručníkem. Myčka pak bude mít s mytím nádobí méně práce a spotřebuje tak méně elektřiny. A nakonec můžete po umytí vynechat i cyklus sušení a místo toho nechat dvířka otevřená nebo překrytá vysoce absorpčním ručníkem, který vlhkost z nádobí vstřebá. Zkuste to a uvidíte. Počítá se přece každá korunka navíc, kterou ušetříte.

Jak snižujete spotřebu elektřiny v domácnosti?

Zdroj: SmarterHouse
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články