Každá 2. domácnost, která má radiátor, přichází o desetitisíce korun. I vy?
adbz.cz » Hobby » Každá 2. domácnost v ČR vyhazuje peníze oknem kvůli špatně topícím radiátorům. Jde o desítky tisíc korun. Týká se to i vás?

Každá 2. domácnost v ČR vyhazuje peníze oknem kvůli špatně topícím radiátorům. Jde o desítky tisíc korun. Týká se to i vás?

Příčin, proč váš radiátor špatně topí, může být celá řada. Ve většině případů jde ale o jedno a to samé… Váš radiátor je dost pravděpodobně špatně odvzdušněný!

radiator topeni energie
Zdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Není nic horšího, než když uprostřed zimy zjistíte, že vaše radiátory špatně topí. A to nejen proto, že budete muset sáhnout po další vrstvě oblečení, ale vaše náklady mohou kvůli špatně seřízenému radiátoru skokově narůst.

Jak zjistit, jestli je radiátor špatně odvzdušněný?

Podle serveru JakTak poznáte špatně odvzdušněný radiátor tak, že vydává nezvyklé zvuky. Pokud tedy váš radiátor netopí tak jako dřív a ještě k tomu možná i trochu bublá a šplouchá, jedná se nejspíš právě o problém s odvzdušněním.

Jak odvzdušnit radiátor?

V případě problému s radiátorem je vhodné nejprve vyzkoušet odvzdušnění. Vzduch v soustavě zabraňuje správnému oběhu teplé vody a způsobuje vznik chladných míst v radiátoru. Naštěstí odvzdušnění není náročný úkol a určitě ho zvládnete sami doma. Můžete ho navíc provádět i v průběhu topné sezony. Takže jak na to?

Zapněte topení na nejvyšší stupeň a nechte ho tak alespoň 30 minut. Zvýšíte tím tlak v topných rozvodech. Pod radiátor umístěte nádobku nebo ručník, který zachytí vytékající vodu. Vezměte klíč na radiátor a otočte ventil. Počkejte, až začne vytékat voda. Tak poznáte, že z radiátoru uniknul veškerý vzduch. Jestliže bydlíte ve vícepatrové budově, začněte u radiátorů v nižších patrech a postupujte směrem nahoru, jak doporučuje server CzechTechnology.

Opravář u radiátoru
Zdroj fotografie: Depositphotos
Odvzdušnění topení je klíčové pro efektivní vytápění a šetření energií, odstraňuje totiž vzduchové kapsy bránící rovnoměrné distribuci tepla.

Jak správně pečovat o radiátor?

Vaše topení bude nejlépe sloužit, když bude čisté a v bezprostřední blízkosti nebude nábytek nebo jiné věci. Radiátor pravidelně umývejte a kontrolujte jeho stav. Můžete zkontrolovat i termostatické hlavice. Pokud tušíte, že právě s hlavicí by mohl být problém, topení několikrát otevřete a uzavřete nebo termostatickou hlavici sejměte a několikrát stlačte ventilovou kuželku. V neposlední řadě topení pravidelně odvzdušňujte. Takovou údržbu je nejlepší provádět vždy před začátkem topné sezony.

Jak poznat, že potřebujete instalatéra?

Pokud nepomohlo odvzdušnění ani kontrola termostatické hlavice, příčina může být vážnější. Když se z radiátoru ozývá klepání, může jít podle portálu ProŽeny o špatné napojení radiátoru na topnou soustavu, s čímž pomůže instalatér. Stejně tak je potřeba instalatéra volat v momentě, kdy za topením vznikají mokré skvrny. Vyhnete se tak dalším nákladům na vytápění svého obydlí a budete mít jistotu, že vám bude celou zimu příjemně.