Takto čistá okna jste nikdy neměli. S tímhle trikem je stačí umývat 1x za rok
adbz.cz » Hobby » Takhle čistá okna jste nikdy neměli. S tímto jednoduchým trikem je stačí umývat jednou za rok. Češi to milují

Takhle čistá okna jste nikdy neměli. S tímto jednoduchým trikem je stačí umývat jednou za rok. Češi to milují

Mytí oken je sice neoblíbená činnost, můžete si ji však usnadnit s použitím domácích čisticích směsí. S šamponem, octem či jedlou sodou bude výsledek stát za to.

okna

Mytí oken patří mezi jednu z nejméně oblíbených činností mnoha lidí. Pro některé může být dokonce hotovou noční můrou. Naštěstí existují velmi jednoduché triky, které vám tuto práci výrazně usnadní. Vyzkoušejte některý z těchto postupů a vaše okna budou zaručeně dokonale čistá a zářivě lesklá. Jeden z nich používáme pravidelně i my a výsledek je vždy perfektní.

Jak na mytí oken

Abyste dosáhli co nejlepšího úspěchu při mytí oken, hraje velmi důležitou roli správné načasování, jak jsme psali již dříve v článku na adbz. Kromě toho vsaďte na osvědčené přípravky. Nemusíte nutně kupovat drahé čisticí prostředky plné chemikálií, skvěle vám poslouží i suroviny z vaší domácnosti. S nimi bude mytí oken nejen mnohem ekologičtější, ale i ekonomicky výhodnější. Za pár korun a za pár minut tak můžete mít hotovo a věnovat se příjemnější činnosti.

Vezměte na okna šampon

K mytí oken vám postačí i ten úplně nejobyčejnější a nejlevnější šampon, který doma najdete. Využít lze třeba takové prostředky, které nesvědčily vašemu typu vlasů. Stačí do kyblíku s teplou vodou přidat trochu tohoto přípravku a důkladně promíchat. Šampon si poradí i s velmi odolnou špínou, a navíc po něm nezůstávají na skleněných plochách žádné skvrny. Dle webu Dům&Zahrada si se špínou poradíte i díky octové vodě, kdy na litr vody použijete 1 hrnek octa.

Udržte okna po vyčištění čistá

Tento trik běžně používaly i babičky. Jedná se o velmi efektivní způsob, jak vytvořit na oknech ochranu před dalším znečištěním. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je jedna cibule. Tu nakrájejte najemno a vložte do kyblíku s vodou. Mezitím okna omyjte od usazené špíny, a poté pomocí čistého hadříku naneste na okna i okenní rámy cibulovou vodu. Hadřík jednoduše navlhčete v připravené směsi a použijte k leštění.

mytí oken
Zdroj fotografie: Depositphotos
Vaše okna budou dokonale čistá díky šamponu nebo octové vodě

Univerzální jedlá soda

Účinky jedlé sody jsou známé snad každému. Díky svým silným čisticím a bělicím vlastnostem je nenahraditelným pomocníkem téměř v každé domácnosti. Pro mytí oken stačí trochu prášku nasypat přímo na mírně navlhčený hadřík nebo papírový ubrousek a dát se do čištění. Pak stačí jen setřít zbytky sody a máte hotovo. Vyrobit si můžete i postřik ze 75 g jedlé sody a 75 ml octa, o jehož výborných čisticích účincích jsme psali už dříve na stránkách adbz. Naneste na okna a setřete suchým hadříkem. Skla budou zářit čistotou.

Kombinace škrobu, octa a čpavku

Pro přípravu dalšího účinného čističe smíchejte čajovou lžičku škrobu s litrem vody a přidejte 2 polévkové lžíce čpavku a octa. Důkladně zamíchejte a okna umyjte. Pomocí hadříku vysušte a pořádně vyvětrejte. Kvalitu mytí podle web ProŽeny ovlivní i používané mycí pomůcky, což potvrzuje i naše čtenářka Kamila R. z Třebíče: „Moje máma okna vždycky leštila novinami, ale mně se nejlíp osvědčila kvalitní stěrka a jemný hadřík z mikrovlákna, který nepouští chlupy.“