Jak dosáhnout křišťálově čistých oken po celý rok: Destilovaná voda a minimum pěny je základ

Když dojde na mytí oken, mnohé hospodyňky znejistí. Na sklech jim totiž zůstávají šmouhy, které jdou při svitu slunce vidět. Naučte se umývat okna efektivně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Domácí práce jsou otravné a úmorné. Jinak to není ani s mytím oken. Sice se nečistí každý měsíc, ale i tak jde o namáhavou činnost. Pokud máte rodinný dům, tak o tom víte své. Musíte umývat i více než deset oken, což je fuška. Klíčem k úspěchu je použití správných prostředků. Rovněž byste měli vsadit na triky našich babiček, protože byly při mytí oken úspěšné a nepotřebovaly k tomu chemické prostředky.

Místo vody z kohoutku použijte destilovanou

V mnoha domácnostech se nachází tvrdá voda obsahující nadměrné množství minerálních látek, jako jsou vápník nebo hořčík. Přestaňte ji na mytí oken používat a sáhněte po destilované vodě. Je cenově dostupná a vyhnete se vzniku nevzhledných šmouh.

Jak zvenku umýt okna bez stresu a nebezpečí pádu: Díky „magnetické houbě“ není ani potřeba vylézat

Ocet nikdy nezklame

Pokud máte navíc po ruce obyčejný bílý ocet, dílo se podaří. Dokáže rozpustit veškeré usazeniny a není toxický jako jiné chemické prostředky. Ale ani s ním to nesmíte přehánět. Bohatě postačí, když ho zředíte s destilovanou vodou v poměru 50 : 50. Nejste-li příznivci octa, vytvořte si čisticí mix z jednoho šálku vody, šálku 70% alkoholu a 1 lžíce octa. Ve směsi ho bude minimum.

špinavé okno iZdroj fotografie: Freepik

Pozor na množství mycího prostředku

Někteří lidé myjí okna mycím produktem, na čemž by nebylo nic špatného. Bohužel to s jeho dávkováním přehánějí a poté mají na sklech a rámech spoustu pěny, které se nejde rychle zbavit. Účinnou směs si vyrobíte z 2 litrů vody a pár kapek jaru. To bohatě stačí.

Skla budou zářit na dálku

Jakmile se vám podaří zbavit okna nečistot všeho druhu, začněte s leštěním. Ať vás ani nenapadne používat klasické papírové ručníky, ty napáchají ještě větší škody. Sáhněte po utěrkách z mikrovlákna, ale dávejte si pozor na to, aby byly suché. Inspirujte se i metodou našich babiček a skla přetřete novinami. Okna umývejte jen v případě, že nesvítí slunce. Jinak se šmouh na sklech nikdy nezbavíte a zbudou vám oči pro pláč.

Jaké fígle máte na mytí oken vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články