Křišťálově čistá okna beze šmouh po celý rok: Použijte správnou vodu
adbz.cz » Hobby » Jak dosáhnout křišťálově čistých oken po celý rok: Destilovaná voda a minimum pěny je základ

Jak dosáhnout křišťálově čistých oken po celý rok: Destilovaná voda a minimum pěny je základ

Když dojde na mytí oken, mnohé hospodyňky znejistí. Na sklech jim totiž zůstávají šmouhy, které jdou při svitu slunce vidět. Naučte se umývat okna efektivně.

lesteni oken
Zdroj fotografie: Depositphotos

Domácí práce jsou otravné a úmorné. Jinak to není ani s mytím oken. Sice se nečistí každý měsíc, ale i tak jde o namáhavou činnost. Pokud máte rodinný dům, tak o tom víte své. Musíte umývat i více než deset oken, což je fuška. Klíčem k úspěchu je použití správných prostředků. Rovněž byste měli vsadit na triky našich babiček, protože byly při mytí oken úspěšné a nepotřebovaly k tomu chemické prostředky.

Místo vody z kohoutku použijte destilovanou

V mnoha domácnostech se nachází tvrdá voda obsahující nadměrné množství minerálních látek, jako jsou vápník nebo hořčík. Přestaňte ji na mytí oken používat a sáhněte po destilované vodě. Je cenově dostupná a vyhnete se vzniku nevzhledných šmouh.

Ocet nikdy nezklame

Pokud máte navíc po ruce obyčejný bílý ocet, dílo se podaří. Dokáže rozpustit veškeré usazeniny a není toxický jako jiné chemické prostředky. Ale ani s ním to nesmíte přehánět. Bohatě postačí, když ho zředíte s destilovanou vodou v poměru 50 : 50. Nejste-li příznivci octa, vytvořte si čisticí mix z jednoho šálku vody, šálku 70% alkoholu a 1 lžíce octa. Ve směsi ho bude minimum.

špinavé okno
Zdroj fotografie: Freepik

Pozor na množství mycího prostředku

Někteří lidé myjí okna mycím produktem, na čemž by nebylo nic špatného. Bohužel to s jeho dávkováním přehánějí a poté mají na sklech a rámech spoustu pěny, které se nejde rychle zbavit. Účinnou směs si vyrobíte z 2 litrů vody a pár kapek jaru. To bohatě stačí.

Skla budou zářit na dálku

Jakmile se vám podaří zbavit okna nečistot všeho druhu, začněte s leštěním. Ať vás ani nenapadne používat klasické papírové ručníky, ty napáchají ještě větší škody. Sáhněte po utěrkách z mikrovlákna, ale dávejte si pozor na to, aby byly suché. Inspirujte se i metodou našich babiček a skla přetřete novinami. Okna umývejte jen v případě, že nesvítí slunce. Jinak se šmouh na sklech nikdy nezbavíte a zbudou vám oči pro pláč.