Jak zvenku umýt okna bez nebezpečí pádu: Udělejte si speciální houbu
adbz.cz » Hobby » Jak zvenku umýt okna bez stresu a nebezpečí pádu: Díky „magnetické houbě“ není ani potřeba vylézat

Jak zvenku umýt okna bez stresu a nebezpečí pádu: Díky „magnetické houbě“ není ani potřeba vylézat

Mytí oken není úplně bezpečná věc, zvlášť pokud bydlíte v patře a chcete je umýt i z venku. Máme pár tipů, jak je umýt a zůstat při tom v bezpečí.

mytí oken
Zdroj fotografie: iStock

Jaro je obdobím očisty a znovuzrození. Mnozí v této době začínají s generálním úklidem včetně mytí oken. Čistota oken je stejně důležitá jako pořádek v domě. Jejich mytí je však mnohem náročnější než například mytí podlahy nebo úklid koupelny. A přesto lze tuto akci značně zjednodušit, pokud znáte pár důležitých pravidel. Vždy postupujte opatrně a nepřeceňujte své schopnosti.

Analyzujte počasí

Mytí oken na jaře je pro mnohé hospodyňky jakýmsi rituálem. Abyste nemuseli utrácet energii na tento rituál dvakrát, musíte dobře odhadnout počasí a vybrat správný čas. Nejpříznivější období pro tuto činnost je od poloviny dubna: to je doba, kdy na střechách nezůstává prakticky žádný sníh, který může roztát, kapat a zase zamazat vaše okna. Můžete také počkat na první jarní déšť – ten smyje nečistoty a smog, který se nahromadil od posledního úklidu.

Způsob, který tento proces usnadňuje

Existuje spousta různých způsobů, jak udělat okna opět čistá a průhledná, ale jeden z nich je nejjednodušší, nejrychlejší a nejpohodlnější. Tato metoda vás ušetří nepříjemné asociace spojené s mytím oken. K tomu budete potřebovat čistič skla a dva hadříky z mikrovlákna. Jeden z nich musí být navlhčen vodou, aby se odstranila vrchní vrstva nečistot, druhým pak otřete okna do sucha. To stačí k udržení čistých oken.

umyvani oken pani v okne
Zdroj fotografie: Pixabay

Magnetické houby

Pro někoho může být mytí oken z ulice skutečnou výzvou, zvláště pokud máte mříže nebo bydlíte ve vysokém patře. Existuje několik způsobů, jak tento problém řešit. Magnetické houby na okna jsou poměrně nový vynález, kterým lze umýt okna zvenčí bez nutnosti jejich sundání (pokud bydlíte ve vyšších patrech). Tento způsob vyžaduje speciální houby, které jsou umístěny na každé straně okna a jsou magneticky přitahovány k sobě. Vytvářejí tak vlastní čisticí strojek, který pomáhá odstraňovat nečistoty.

Jak okna rozhodně nemýt

Je důležité vědět, jaké prostředky nepoužívat při mytí oken, abyste jim nedopřáli předčasnou smrt. Klasickou chybou při mytí oken je použití nevhodných čisticích prostředků. Produkty obsahující sodu, alkohol, rozpouštědla, abrazivní látky, benzín nebo kyselinu mohou okna poškodit a způsobit neodstranitelné skvrny. Pro efektivní mytí oken doporučujeme použít speciální čisticí prostředky na sklo, které jsou šetrné k povrchu a zaručují dokonalou čistotu. Vhodné hadříky, např. z mikrovlákna, jsou taky lepší volbou než ostatní.