Vyrobte si ekologický čisticí prostředek na okna | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Vyrobte si babský čistič oken, skel a zrcadel. Budou zářivě čistá a beze šmouh po dobu až 6 měsíců

Vyrobte si babský čistič oken, skel a zrcadel. Budou zářivě čistá a beze šmouh po dobu až 6 měsíců

Jen s několika pár ingrediencemi si můžete vyrobit domácí čistič na okna. Ušetříte nejen čas za případnou cestu do obchodu, ale také peníze.

lesteni oken
Zdroj fotografie: Depositphotos

Již nemusíte utrácet za komerčně dostupné čisticí prostředky na okna, které nejsou nejlevnější, ale zároveň mnohdy ani dostatečně účinné. S použitím ingrediencí, které již máte doma, si můžete vyrobit vlastní čistič na okna. Nejenže je levnější, ale rovněž se jedná o ekologičtější variantu.

V čem spočívá to kouzlo

Hlavní ingrediencí toho prostředku je ocet. Díky svým vlastnostem pomáhá odstranit různé nečistoty, otisky prstů apod. Navíc nezanechává šmouhy, tudíž se jedná o velice účinného pomocníka v každé domácnosti. Pro výrobu čisticího prostředku budete potřebovat:

bily ocet
Zdroj fotografie: Depositphotos
 • Rozprašovač
 • Odměrku
 • Utěrku z mikrovlákna (volitelné)
 • Bílý destilovaný ocet
 • Vodu
 • 60% denaturovaný alkohol
 • Esenciální olej
 • Noviny

Octový čistič na okna

Ujistěte se, že vždy použijete pouze bílý destilovaný ocet. Nejprve do rozprašovače nalijte jeden díl vody a jeden díl octa. Pokud chcete, aby váš čisticí prostředek voněl, přidejte do něj cca 10 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru. Pečlivě protřepejte. Následně aplikujte na okna jako každý jiný čistič.

ocet 1 scaled e1634540372886
Zdroj fotografie: Unsplash

Při čištění se však vyvarujte použití papírových utěrek, jelikož zanechávají žmolky. Místo nich použijte noviny zmačkané do kuličky. Jsou totiž vyrobeny z hustých vláken, která nepoškrábou sklo, nevytváří šmouhy a nerozpadají se.

Octový čistič s alkoholem

Alkohol ve vašem domácím čisticím prostředku se rychle vypaří, tudíž nezanechá stopy. Výsledná směs je rovněž cenově velmi dostupná. Navíc účinkuje stejně jako většina komerčních čističů na okna, ne-li ještě lépe. Postup je následující:

 1. Odměřte si 250 ml 60% denaturovaného alkoholu, 250 ml vody a 1 polévkovou lžící octa.
 2. Vše nalijte do rozprašovače a důkladně protřepejte. Poté aplikujte na znečištěná okna a pokračujte stejně jako v předchozím postupu.
 3. Po použití skladujte zbytek prostředku v chladu a co nejdále od jakéhokoliv zdroje tepla. Kvůli alkoholu v něm obsaženém je totiž celá směs hořlavá. Nadělala by tak více škody než užitku.
myti oken uterka mikrovlakno
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud nemáte žádné noviny po ruce, stejnou službu vám udělá i kvalitní utěrka z mikrovlákna. Účinně zabrání tvorbě šmouh. Ideální je utěrka, jejíž materiál je tvořen ze 70 % polyesterem a 30 % polyamidem.

V jakých případech používáte ocet k úklidu vaší domácnosti?

Zdroj: TheSpruce