Lidé neví, jak fungují radiátory, a proto se při vyúčtování nedoplatí: Co znamenají čísla na knoflíku

Jakmile udeří zima, je zbytečné vyhýbat se zapínání topení. Přestože se to většina lidí snaží do poslední chvíle odložit. S tímto trikem budete mít příjemně teplo a účty vám nevzrostou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Se začátkem topné sezóny často přichází strach z vyšších účtů. Ceny energií neustále rostou a nikdo neví, jak se to bude vyvíjet dál. Pokud ale doma nebudete topit, hrozí vám riziko vzniku plísní. V takovém prostředí se pak výborně daří virům i bakteriím, a je pro vás tedy mnohem snazší onemocnět. Tento jednoduchý trik spočívá ve správném nastavení radiátoru. Díky němu budete mít doma příjemně teplo, aniž byste museli výrazně utrácet.

Výběr správného topení

V dnešní době je k dispozici spousta druhů vytápění. Často můžete volit mezi vytápěním na plyn, elektřinu nebo tuhými palivy. Podle druhu vytápění pak můžete teplotu libovolně nastavovat a v případě potřeby usměrňovat. Nejlepším řešením je mít topení napojené na termostat, který vám bude sám teplotu v místnosti kontrolovat a upravovat. Pokud máte doma topení ovládané termostatickým ventilem, vyplatí se znát význam všech na něm zakreslených symbolů. 

Význam symbolů na termostatickém ventilu

Termostatický ventil je otočná hlavice na konci radiátoru. S jeho pomocí ubíráte a přidáváte teplotu, jakou má radiátor topit. Aby vám bylo doma příjemně teplo, ale abyste zároveň neměli zbytečně vysoké účty za energie, stačí tento ventil správně nastavit. Ve většině případů mají tyto ventily nastavených 6 programů. 

topení, ponožky, radiátor iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak termostatický ventil správně nastavit

Symbol 0 nebo vločka na ventilu vám radiátor zcela nevypne. V tomto režimu si radiátor udržuje teplotu kolem 7 °C, aby při extrémně nízkých teplotách nedošlo k popraskání potrubí. Úroveň 1 využijete v prádelně nebo na schodech. V tomto režimu si radiátor drží teplotu okolo 13 °C. Úroveň 2 zvedá teplotu až na 16 °C. Tuto úroveň byste měli nastavovat na noc, protože se vám bude v takové teplotě mnohem lépe spát. Úrovní 3 můžete získat až 20 °C v místnosti. Úroveň 4 zvýší teplotu k 24 °C a 5 až k 28 °C.

Jak levně vytopit svůj domov

Optimální teplota v obývacím pokoji by se měla pohybovat v rozmezí 19–22 °C. Z výše uvedeného vyplývá, že nastavení termostatického ventilu by v žádném případě nemělo přesáhnout úroveň 4. Optimálním nastavením pro příjemnou teplotu je úroveň 3. Tato úroveň vám poskytne dostatek tepla, aniž byste dopláceli na spotřebě energií. Se správně nastaveným vytápěním můžete ušetřit až 20 %. Jednotlivé režimy střídejte podle potřeby. Nastavte nižší úroveň, když jdete spát, a udržovací režim, když jste několik dní mimo domov

Jak nastavujete topení doma vy?

Zdroj: Regenda
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články