Jak zapálit kamna a spotřebovat méně uhlí. Vyzkoušejte techniku zapalování shora

Tato drobná změna ve způsobu zapalování uhlí dokáže ovlivnit vaši výslednou spotřebu. Zjistěte, jak z uhlí vytěžit více tepla, a protopte tento rok méně.

i Zdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Abyste si v zimě užili většího pocitu tepla, měli byste vědět, jak kamna co nejúčinněji a nejrychleji roztopit. Zvlášť v případě, že k vytápění používáte uhlí. Podle informací na webu ČeskéhoRozhlasu přitom stačí jen změnit způsob jeho podpalování. Tento drobný rozdíl se výrazně podepíše na celkové spotřebě během topné sezóny. Takto vždy zapaloval kamna i můj děda a fungovalo to opravdu skvěle.

Jak si zajistit větší teplo

I v zimních měsících si můžete užít příjemné teplo, aniž byste za vytápění utratili všechny své úspory. Důležitou roli však hraje zateplení vašeho domu nebo bytu a množství tepelných mostů, jež odvádí teplo ven. Rozhodně se vyplatí před zimou podniknout určité kroky, které do značné míry ovlivní celkovou spotřebu paliva v průběhu zimy.

Jak vybrat správné dřevo, abyste z topných těles vytěžili maximum? Majitelé krbů, kamen a kotlů mají jasno – javor a dub

Zaměřte se na okna a dveře

Napřed byste měli zkontrolovat stav těsnění na oknech a dveřích. Pokud najdete poškozená místa, celé těsnění vyměňte. Dalším jednoduchým krokem, který rozhodne o vašem tepelném komfortu, je přenastavení plastových oken do zimního režimu, jak jsme doporučovali už dříve na adbz. Tato práce vám zabere jen pár minut, ale výsledek vás zaručeně příjemně překvapí. Před průvanem vás ochrání také zatmelení drobných prasklin nebo lepší zaizolování oken a dveří prostřednictvím folie i jiných pomůcek.

kamna uhlí iZdroj fotografie: Depositphotos
Způsob, jakým podpalujete uhlí v kamnech, ovlivní i jeho celkovou spotřebu

Snižte spotřebu uhlí v kamnech

Přestože existuje mnoho druhů topiv, uhlí stále patří mezi jedno z nejoblíbenějších, zejména pro nízkou pořizovací cenu. I ta však oproti předešlým létům kvůli inflaci vzrostla, a tak se vyplatí znát triky, jak jeho celkovou spotřebu během topné sezóny snížit. Celé tajemství přitom spočívá jen ve způsobu jeho podpalování. Kromě využití účinného podpalovače, jak doporučuje internetový portál BydleníProKaždého, hraje důležitou roli, z které strany jej podpálíte.

Jak nejlépe podpálit uhlí v kamnech

Do studených kamen vložte uhlí tak, aby největší kousky byly dole a menší nahoře. Na vrch umístěte podpal na palivové dříví, přidejte vrstvu dřeva a na něj ještě připravené třísky, které by neměly být tlustší než váš palec. Jakmile máte hotovo, zapalte podpalovač a zavřete dvířka. Touto metodou vám budou kamna produkovat teplo mnohem déle a spotřebu uhlí tím můžete snížit až o 30 %, jak potvrzuje i náš čtenář Jaroslav T. z Hranic na Moravě: „Uhlí v kamnech zapaluju výhradně shora. Nemusím tak často přikládat a ještě ušetřím.“

Jakým způsobem roztápíte kamna s uhlím vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články