Přepnout plastová okna do zimního režimu trvá 15 vteřin. Důležitou maličkost výrobci tají, přitom šetří tisíce

Málokdo by řekl, že plastová okna skrývají nějaká tajemství. Opak je ale pravdou a mohou vám ušetřit nemalé peníze za opraváře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existují dvě tajemství, která vám pomohou v zimních obdobích a která výrobci plastových oken nikdy neprozradí. Věděli jste, že většina plastových oken má přepínače, která upravují utěsnění? V zimě vám tato maličkost může ušetřit peníze za vytápění. 

Plastová okna je potřeba jednou za rok promazat

Může to znít jako naprostá banalita, opak je ale pravdou a mnoho lidí o tom vůbec neví. Pokud klika nebo rámový mechanismus začnou skřípat, nemusíte hned volat opraváře a problém si můžete vyřešit sami. Minimálně jednou ročně je totiž potřeba namazat olejem všechny pohyblivé části oken. Nejlepší pro toto použití je olej určený k mazání šicích strojů. Ten stačí nanést na všechny pohyblivé části oken a je po problémech. 

iZdroj fotografie: Freepik

Většina plastových oken má mechanismus, který je potřeba nastavit v závislosti na ročním období. Během podzimu a zimy byste měli mít okna v zimním režimu a na jaře a v létě zase v letním. Ve skutečnosti je nastavení velice jednoduché a nemusíte volat technika. Otevřete okno a najděte uzamykací mechanismus. Aby byla okna v zimním nastavení, musíte čepy nastavit pomocí klíče do excentrické polohy.

Stačí obyčejný imbusový klíč

Pomocí imbusového klíče, které jsou většinou dodávány s nábytek nebo přímo s okny, otočte čepem. Ten se posune mimo osu a tím upravíte sílu, kterou okno přiléhá k rámu. Nejčastěji se okna dodávají v letním nastavení. To své můžete otestovat zavřením kusu papíru do okna. Pokud papír vytáhnete snadno, máte okno v letním nastavení. Pokud papír vytáhnout nejde a roztrhnete jej, máte okno v zimním nastavení. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte ale po zimě zase vrátit okno do letního nastavení. Tím, že se okno zavírá těsněji, se také více opotřebovává samotné těsnění. Pokud tedy necháte okno v zimním nastavení po celý rok, dříve či později budete muset těsnění vyměnit. K tomu už ale budete potřebovat odborníka.

Je to pro vás novinka, nebo jste to již věděli?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články