Před topnou sezónou je nutná samoúdržba radiátorů. Vše zvládnete během chvíle pomocí šroubováku a misky

Připravte své radiátory na topnou sezonu dříve, než budete muset začít topit. Tyto jednoduché kroky zvýší jejich účinnost a zaručeně sníží vaše účty za vytápění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S postupujícím podzimem je začátek topné sezony téměř tady. Jakmile se venkovní teploty začnou konstantně pohybovat okolo 10 °C, začíná se přitápět i v bytových jednotkách napojených na síť tepláren, jak potvrzují i informace na internetovém portálu Novinky. Než si budete moci příjemné teplo ve svých domovech vychutnat, měli byste však provést určité kroky, které účinnost topení podpoří.

Radiátory důkladně umyjte

Napřed byste měli všechny části radiátorů důkladně omýt a vyčistit od prachu a dalších nečistot, které se mohou při jejich zahřívání připalovat. Abyste si práci zjednodušili, začněte s odstraněním všech demontovatelných částí. Špínu z nepřístupných míst snadno odstraníte například pomocí vysavače nebo fénu. Vyplatí se také pod radiátor umístit misku a shora jej prolít vodou, abyste nános nečistot účinně vyplavili.

Radiátor s termostatickou hlavicí

Znalost toho, jak fungují čísla na knoflíku u topení, může zkrotit výdaje. „Pětka“ se moc nedoporučuje

Proč radiátory odvzdušnit

Příliš velké množství vzduchu uvnitř trubek způsobuje, že se celé topné těleso velmi špatně zahřívá, jak jsme psali již dříve v článku na Adbz. Problém nastává zvlášť v případě, když je po zapnutí stále studené nebo se zahřeje jen mírně. Často se také stává, že je teplá jen jeho určitá část. Stačí přitom pár minut vašeho času a radiátory připravíte k používání. I v průběhu topné sezony byste však měli správnost fungování topení kontrolovat a v případě potřeby seřídit. Podle webu E15 to hravě zvládnete sami i bez speciálních nástrojů nebo odborníků.

Kočka ležící na radiátoru iZdroj fotografie: Unsplash
Před začátkem topné sezony nezapomeňte radiátory odvzdušnit

Jak odvzdušnit radiátory

Začněte tím, že si okolí radiátorů připravíte. Pokud máte možnost, odsuňte koberec a na podlahu umístěte suchý savý hadřík. Pod ventil vložte kyblík nebo jinou vhodnou nádobu a teprve poté ventilem otočte s pomocí šroubováku tak, abyste jej otevřeli. Jakmile vzduch z radiátorů přestane unikat, máte hotovo a ventil opět zavřete. V případě používání autonomního vytápění byste měli vždy zastavit přívod vody do radiátorů.

Jak využívat radiátory k provonění domu

Kromě toho, že vám toto zařízení bude po celou zimu zajišťovat příjemný pocit tepla, využít je lze také k provonění celé vaší domácnosti. K tomu vám skvěle poslouží například plátky citrusů, použité čajové sáčky nebo i bobkové listy, jak jsme doporučovali i dříve v článku na Adbz. Účinnost těchto triků potvrzuje i naše čtenářka Věra S. z Jirkova: „Jakmile se začne topit, pravidelně dávám na topení plátky pomeranče i skořice a celý byt příjemně voní.“

Jak připravujete radiátory na topnou sezonu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články