Kdo si nepohlídá tyto věci, tomu pojede topení na 50 %. Bude ale platit plnou cenu. Dejte si pozor, aby se to nestalo i vám

Pohlídejte si, aby vaše topení fungovalo tak, jak má. Při polovičním výkonu zaplatíte celou sazbu. Na tohle byste si rozhodně měli dát pozor.

i Zdroj fotografie: Vlastní tvorba Abc media
                   

Abyste během topné sezóny neprotopili všechny své úspory, měli byste se na ni důkladně připravit. Několik jednoduchých kroků vám pomůže zajistit si v průběhu zimních měsíců větší tepelný komfort, aniž by vás to stálo peníze navíc. Odvzdušnění radiátorů je nejdůležitějším krokem, který je potřeba před jejich spuštěním provést. Pokud tak neučiníte, můžete snížit účinnost topení až o 50 %. Už máte hotovo?

Vyčistěte radiátory

Než se pustíte do samotného odzvdušňování, měli byste radiátory napřed důkladně vyčistit. Nános prachu a další nečistoty nezřídka vedou ke snížení efektivnosti vytápění. Zároveň se při používání topení mohou připalovat a uvolňovat tak do okolí velmi nepříjemný zápach. Na adbz jsme již upozorňovali na to, že očistou radiátorů docílíte kromě vyšší výkonnosti také kvalitnějšího a čistšího ovzduší ve vaší domácnosti.

Jak odvzdušnit radiátory

I když se pro některé lidi může zdát tato činnost děsivá, ve skutečnosti se jedná o velmi jednoduchý a rychlý úkon, který je však pro vaše topení velmi přínosný. Jediné, co k odvzdušnění radiátorů budete potřebovat, jsou větší mísa nebo kyblík na zachycení vody, hadr a v některých případech i odvzdušňovací klíč nebo šroubovák, jak zmiňuje server Novinky. Jakmile máte vše připravené, pusťte se do práce. Pod ventil na boční straně radiátoru přiložte nádobu a ventilem otočte, abyste jej uvolnili. Během chvilky byste měli slyšet, jak vzduch ze zařízení uniká.

radiátor iZdroj fotografie: Pixabay
Díky odvzdušnění vám bude radiátor lépe topit, a navíc na jeho provozu ušetříte

Nezapomeňte tuto činnost provádět v době, kdy je přívod vody vypnutý a topení je studené, abyste se horkou vodou nepopálili. Pak už stačí ventil opět zavřít a ideálně zkontrolovat tlak v otopné soustavě. Podle potřeby lze tento postup kdykoliv zopakovat, jak doporučuje i náš čtenář Libor S. z Berouna: „Někdy stačí radiátory odvzdušnit na začátku zimy, jindy i v jejím průběhu. Záleží, jak je používáme.“ Podle webu Dům&Zahrada se nevyplatí zanedbávat odvzdušnění ani v bytových domech, kde je ale nutné se napřed domluvit se sousedy.

Častá chyba při vytápění, kvůli které účty rostou a teplota v pokoji je přesto nízká: Neustálé vypínání radiátoru

Co dělat, abyste doma měli více tepla

Kromě přípravy radiátorů se vyplatí podniknout také další kroky, které vám zajistí teplejší a příjemnější prostředí. Už dříve jsme doporučovali na adbz přenastavit plastová okna do zimního režimu, díky čemuž mnohem lépe těsní. Dále se zaměřte na drobné trhliny kolem oken a dveří a zkontrolujte stav těsnění. Vhodným materiálem lze poškozená místa vyplnit a předejít tak tepelným ztrátám a průniku chladného průvanu.

Jak připravujete radiátory na topnou sezónu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články