Čištění radiátorů před topnou sezónou. Budou lépe fungovat a více hřát

Topná sezóna klepe na dveře. Čištění radiátorů není jen estetickou záležitostí. Ovlivňuje výkon topení, kvalitu vzduchu a zabraňuje šíření alergenů.

Radiátor i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když vstoupíte do svého bytu po dlouhém dni, pravděpodobně toužíte po teplém objetí svého domova. Ale ucítíte jen podivný zápach a chladno. Víte o tom, že vaše topení může fungovat lépe, poskytovat vám teplejší a zároveň čistší vzduch? Ať už si to uvědomujete, nebo ne, prach a špína v radiátorech se mohou stát nepřáteli tepelné efektivity a kvality vzduchu ve vaší domácnosti. Proto byste neměli čištění radiátorů odkládat, vrhněte se do něj hned.

Nebezpečí špinavého topení

Náš každodenní život generuje spoustu prachu, což není jen nečistota, ale směs různých částic, které mohou ovlivnit naše zdraví. O důvodech hromadění prachu v domácnostech jsme se na adbz zmiňovali. Každou hodinu totiž každý člověk vygeneruje okolo 0,03–0,09 gramů starých odumřelých kožních buněk. Ty se mění v prach a nejrůznější nepořádek, který se všude usazuje. Výjimkou samozřejmě nejsou ani topná tělesa.

Nečekejte na nic a připravte radiátory na zimu ještě dnes. Radiátory, pokud nejsou pravidelně čištěny, se stávají přitažlivým místem pro roztoče. Tito drobní tvorové, kteří se živí odumřelými kožními buňkami, mohou způsobit nepříjemné alergie. Hromadící se prach na radiátorech navíc vytváří vrstvu, jež izoluje teplo a způsobuje, že topení musí pracovat mnohem více. Jakmile se prach stane takzvaným „izolačním kožichem“, ztrácíte teplo, které si myslíte, že doma máte.

Čištění radiátorů iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyvarujte se tomu

Očistit radiátor není tak složité, jak by se mohlo zdát. Stačí několik jednoduchých kroků. Jako první vypněte topné těleso a nechte jej vychladnout. Poté vezměte vysavač a vysajte částice prachu, ideálně s úzkým nástavcem, abyste se dostali dostatečně hluboko. Portál iReceptář radí pod radiátor položit kus novin, abyste zachytili padající nečistoty. Pokud zjistíte, že už vysavač není efektivní, odložte jej a připravte si nejlépe mýdlovou vodu, kterou na celý radiátor aplikujte a nechte pár minut působit.

Poté použijte jemný kartáč, houbičku nebo jen kus vlhké utěrky a pomocí čisticích prostředků umyjte celý radiátor. Setřete mýdlovou vodu a pečlivě vydrhněte topení. Nevynechejte žádný kout, dejte si opravdu záležet. Podle webu ČeskéStavby následně stačí celý radiátor otřít suchým hadrem nebo utěrkou. Nyní je topení připravené na zapnutí a vyhřívání. Topení nastavte podle libosti a užívejte si čistotu a teplo domova.

Minutová práce s radiátorem ušetří tisíce na výdajích za vytápění. Pro české domácnosti už je nejvyšší čas

Aby bylo čištění efektivní, mělo by se provádět pravidelně. V topné sezóně jednou za dva týdny, nebo dokonce častěji v domácnostech s větší náchylností na prach. Může to být fuška, ale vězte, že vaše úsilí bude odměněno čistým vzduchem, domovem bez alergenů a sníženými náklady na vytápění. Paní Andrea T. z Jablonce posílá radu na závěr: „Používám k čištění dlouhou tyč, na jejíž konec namotám hadr, abych se dostala do úzkých koutů topení. Alespoň nevynechám ani kousek nečistoty.“

Jak často čistíte radiátory?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Michal Lanc

Zobrazit další články