Minutová práce s radiátorem ušetří tisíce na výdajích za vytápění. Pro české domácnosti už je nejvyšší čas

Krutá zima se blíží a spolu s ní také výstrahy před neustále rostoucími cenami za energie. Tento jednoduchý trik vám pomůže ušetřit spoustu peněz.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Letošní zimy se obává drtivá většina lidí, a to zejména kvůli neustále stoupajícím účtům za energie. Mnoho dodavatelů oznamuje zvyšování cen téměř každý týden a již i vlády varují občany svých zemí, aby vzali zodpovědnost do vlastních rukou a hledali způsoby, jak ušetřit během nastávajícího období co nejvíce peněz. A právě mezi ta nejvhodnější řešení patří tento jednoduchý trik, který vám pomůže odvzdušnit radiátory a snížit tak zbytečně vysoké výdaje.

Ušetřete peníze a získejte více tepla 

Odvzdušnění radiátorů patří mezi ty nejlepší způsoby, jak zlepšit účinnost vytápění ve své domácnosti. Tímto jednoduchým úkonem totiž dokážete odstranit vzduchové bubliny zachycené v topném systému, které často znemožňují cirkulaci vody a brání jejímu účinnému ohřevu, což vás stojí nejen teplo, ale také dost peněz. Zda se tento problém týká i vás, poznáte tak, že když je radiátor zapnutý, nebude rozvádět teplo rovnoměrně. Podle většiny energetických společností byste měli odvzdušňovat alespoň jednou ročně. 

Pokud jsou tedy některé části vašeho radiátoru teplejší než jiné, je to znamení, že byste měli co nejdříve zakročit. A co k odvzdušnění ve skutečnosti potřebujete? Postačí vám klíč na ventily, odkapávací miska (nebo něco podobného k zachycení odkapávající vody) a poté už jenom starý hadřík.

Jak odvzdušnit radiátor

Pokud se pouštíte do odvzdušnění radiátorů poprvé, nemusíte mít strach – jedná se totiž o poměrně snadný úkol. Je pouze důležité zmínit, že byste měli vždy začít tím, který se nachází nejdál od kotle, a pokud máte více pater, tak začít v přízemí a postupovat nahoru. Jakmile budete mít připraveny veškeré pomůcky, můžete se vrhnout do práce. Postup vypadá následovně: 

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Než začnete, vypněte topení a ujistěte se, že je radiátor zcela studený.
  • Nyní najděte odvzdušňovací ventil. Ten se obvykle nachází v horní části radiátoru na jedné straně. Poté pod ventil umístěte odkapávací misku.
  • Vložte do ventilu odvzdušňovací klíč a pomalu s ním otáčejte proti směru hodinových ručiček, dokud z něj nezačne unikat vzduch – to poznáte tak, že uslyšíte syčivý zvuk. 
  • Jakmile syčení ustane a začne vycházet ven pouze samotná kapalina, ventil co nejrychleji utáhněte (je vhodné mít po ruce hadřík, abyste zachytili případnou vytékající vodu). Tento postup opakujte u všech radiátorů, které vyžadují odvzdušnění.
  • Jakmile budete mít hotovo, znovu zapněte vytápění a pečlivě zkontrolujte tlak na manometru na kotli – odvzdušnění radiátorů totiž může způsobit pokles tlaku. A pokud je tlak příliš nízký, budete jej muset doplnit. S tím vám pomůže páka nebo kohoutek na kotli. 
  • Nakonec zkontrolujte, zda vše funguje správně. Teplo by nyní mělo být rozváděno po všech vašich radiátorech rovnoměrně.

Tento jednoduchý trik pro vaši domácnost vám pomůže velmi snadno snížit účty za elektřinu a udržet vás v teple po celou zimu. Jak jsme již zmiňovali výše, měli byste jej provádět alespoň jednou ročně. 

Jak jste si při odvzdušňování vedli vy?

Zdroj: Mirror
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články