Odvzdušnění radiátorů není věda, poradíme jak na to | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Udělejte tuto jednu věc před topnou sezónou. Radiátory budou hřát na plné otáčky a vy ušetříte za úniky tepla

Udělejte tuto jednu věc před topnou sezónou. Radiátory budou hřát na plné otáčky a vy ušetříte za úniky tepla

Nikdo jistě nepochybuje o tom, že radiátory jsou nedílnou součástí domácností. Bez nich to jednoduše nejde. Jak poznat, že potřebují odvzdušnit?

radiator
Zdroj fotografie: Depositphotos

Malá příručka vám může pomoci udržet vaše radiátory v dobrém stavu a vaše nohy v teple. Zjistěte, jak poznat zavzdušněný radiátor, kdy jej odvzdušnit, a to vše pouze v několika jednoduchých krocích. S blížící se zimou jistě nebude odvěcí všechny radiátory v domě či bytě zkontrolovat. Zvyšte účinnost topení jednoduchými způsoby. 

Jak lze jednoduše poznat zavzdušněné radiátory

Pokud je váš radiátor nahoře studený a naopak dole horký, pak je velká pravděpodobnost, že je uvnitř vzduch, který brání ohřevu. Budete je muset odvzdušnit. Jedná se o nejčastější a nejběžněji vídaný příznak toho, že radiátor nefunguje tak, jak má. Kvůli nashromážděnému vzduchu je cirkulace horké vody znemožněná, je tedy třeba vypustit vzduch. 

odvapneni radiatoru
Zdroj fotografie: Unsplash

Dokonce se při velkém zavzdušnění můžeme setkat i s tím, že je radiátor studený celý. V takovém případě rozhodně volejte topenáře. Další známkou může být nepřiměřené vlhko v domácnosti, ale také plíseň na stěnách. V takových případech si všímejte stavu radiátorů. Jako poslední bychom rádi zmínili rachocení v ně radiátoru. Mnohdy to jsou až klokotavé zvuky a děsivý šramot. I v takovém případě radiátor zkontrolujte.   

Co je potřeba k odvzdušnění radiátorů, a jak začít

K odvzdušnění radiátoru si připravte několik běžných věcí, které najdete doma. Je to šroubovák či speciální klíč od topení, kbelík, starý ručník či jinou látku a ochranné rukavice. Dlouhý rukáv nebo ochranné rukavice se mohou hodit, protože voda uvnitř může být dost horká. Pokud se zavzdušnění týká i vašeho radiátoru, pokračujte tímto způsobem. S největší pravděpodobností jste již radiátor zapnuli a nechali je zahřát – to je správné. Nyní choďte po bytě či domě a poslouchejte či hmatem zjistěte, který z radiátorů potřebuje péči.

radiator 2845463 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Doporučujeme preventivně odvzdušnit všechny. Jakmile máte zjištěno, vypněte radiátory a počkejte, až mírně vychladnou. Na jednom boku, nahoře či dole, najdete odvzdušňovací ventil. Většinou je to pouze jedna samotná část, jež má kulatý otvor se čtverečkem uvnitř. Dejte pod ventil hadřík, starý ručník nebo poproste druhou osobu, aby vám u ventilu držela kbelík. Otevřete pomocí klíče nebo šroubováku ventil a vyčkejte než vyjde vzduch nebo voda. Následně zkontrolujte tlak v kotli – 1 bar je málo.

Zdroj: Homeserve