Z 33 let starého 4+1 udělali „garsonku“. Jejich plán je promyšlený
adbz.cz » Architektura » Z 33 let starého 4+1 udělali jednopokojový byt v industriálním stylu. Majitel chtěl místo pro práci a bydlení v jednom

Z 33 let starého 4+1 udělali jednopokojový byt v industriálním stylu. Majitel chtěl místo pro práci a bydlení v jednom

Architekti na přání klienta zrekonstruovali jednotku 4+1 a přestavěli ji na krásný jednopokojový byt, který integruje místo na práci a bydlení v jednom.

Místo čtyř pokojového bytu vznikl propojený moderní prostor
Zdroj fotografie: Tiskové materiály KNOF, fotograf Haruki Kodama

Klient požádal architekty ze společnosti KNOF, aby přestavěli jeho jednotku 4+1 na místo, které by kombinovalo bydlení a pracovnu v jednom prostoru. Ti výzvu přijali všemi deseti a rozhodli se pro kreativní plán – obytné a pracovní prostory spíše překrývat, než je oddělovat. Tím by totiž v interiéru zachovali dostatečně velký prostor, který by udržoval příjemnou a nerušenou atmosféru při provádění náročných pracovních projektů a odpočinku. Odborníci odvedli skvělou práci a o svůj výsledek se podělili na internetu.

Jednolůžkový byt pro práci i odpočinek 

Vzhledem k využití celého prostoru jako domova a kanceláře by rozdělení plochy 80 metrů čtverečních na dvě či více částí způsobilo výrazné omezení. Řešením se proto stal volně propojený prostor, který by maximalizoval přesah mezi těmito funkcemi. Stejně tak řešili tvůrci otázku, jak pro primárně pracovní prostor minimalizovat dojem každodenního života tak, aby byl zachován pocit přirozenosti. Rozhodli se proto „rozšířit“ interiér pomocí několika panelů zahrnujících různé knihovny, šatnu, zajímavě vyřešenou toaletu a koupelnu.

Tyto prvky byly umístěny na stranu stěny bez okna, a to v podobě devíti panelů řazených vedle sebe. Jsou prakticky sadou místností oddělujících veřejný a soukromý prostor v bytě. Jako celek poté dodávají pocit, jako byste stáli v zamlženém prostoru uvnitř obrazu, který rozšiřuje realitu a nutí lidskou představivost pohybovat se prostorem tam a zpět. Jedná se o skvělý doplněk z japonské kultury, který dodává prostoru zajímavou atmosféru a zároveň vytváří příjemné prostředí pro práci i odpočinek. 

Mírumilovná atmosféra 

Tomu přispívá také skutečnost, že jako hlavní motiv se architekti rozhodli zvolit velrybu, načež požádali umělce Saki Ikedu, aby navrhl fusumu. S původním návrhem širokým zhruba 40 centimetrů (nakresleným perem) poté nechali dílo zvětšit a vytisknout jej přímo na sadu devíti dveří pomocí speciální velkoplošné tiskárny. S příjemnou atmosférou a dostatečně velkým prostorem se tak z bývalé jednotky 4+1 stalo mírumilovné místo pro pohodlné bydlení a provádění náročných pracovních projektů. 

jednoluzkovy byt behem noci
Zdroj fotografie: Tiskové materiály KNOF, fotograf Haruki Kodama

Kromě toho lze s každým panelem hýbat, a pokud je to potřeba, tak jej také zaměnit za nový motiv. To je užitečné zejména během letních měsíců, kdy může být nálada člověka naprosto odlišná a snadno ho rozhodí vedro a jiné faktory. Uvnitř nechybí ani skvěle zabudovaná kuchyň, kde majitel najde vše, co potřebuje – stejně jako ostatní „místnosti“ není oddělená stěnou a skvěle zapadá do prostoru. Design této části bytu pak doplňuje dřevěná podlaha a zelené rostliny, které udržují příjemnou atmosféru i v jeho soukromé části.  

Příjemné místo pro relaxaci 

Za kuchyní a jídelním stolem se poté nachází dlážděný prostor plný rostlin, kde je umístěno křeslo. Majitel si tak může vzít z jedné ukryté knihovny knihu a nerušeně zde relaxovat. Příjemný prostor z tohoto místa vytváří také okno, které do něj pouští sluneční paprsky během dne a lze z něj sledovat okolní život. Architekti ze společnosti KNOF si nádherně vyhráli s velkým bytem a vyhověli klientovi přesně tak, jak si představoval.  

Architekti:KNOF
Rozloha:77 m²
Rok realizace:2017
Lokalita:Kjóto, Japonsko