Než necháte svého psa doma samotného, musíte udělat jednu extrémně důležitou věc

Chlupatí mazlíčci jsou trochu stresovaní, když zůstávají sami doma. Po odchodu majitele tráví ještě nějaký čas jeho hledáním. Nezapomeňte udělat jednu důležitou věc.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přistihli jste, jak se snažíte před odchodem z domova vyhnout pohledu do smutných velkých očí věrného mazlíčka? Loučení je těžké, a tak je snazší rychle prchnout. Zřejmě odcházíte s výčitkami, že jste psa nechali samotného. Odborníci dříve radili, abyste se z domova vypařili takzvaně po anglicku, případně psa ignorovali kvůli rozrušení. Nová studie italských vědců však zjistila, že pohlazení před odloučením zvíře uklidní.

Fyzický kontakt snižuje úroveň stresu

Vazba mezi člověkem a psem bývá silná. Fyzický kontakt účinně snižuje úroveň stresu těchto chlupáčů. Vědci se zaměřili na chování domácích mazlíčků, které majitel nechává samotné doma. Podle studie zveřejněné v časopise Science Direct psi nevykazují známky extrémního rozrušení po odchodu pána. Avšak když je před odchodem navíc láskyplně pohladíte, je pro ně emocionálně mnohem snazší přijmout, že zůstávají sami.

Cílem studie bylo posoudit, zda se chování a fyziologie psů během krátkého odloučení od majitele změnily tím, že byli před odchodem majitele pohlazeni. Vědci prováděli pokusy s deseti zdravými psy a fenami různých plemen ve věku 1 až 11 let. Testy se uskutečnily ve venkovním oploceném prostoru v průběhu více než týdne. Majitelé přivedli své psy a setkali se s vědcem, který zvířeti změřil srdeční tep, a pán odešel.

Po pohlazení byli psi uvolněnější

Chlupáči byli testováni samostatně. Každý pes prošel testem dvakrát. Při prvním pokusu si majitel a vědec jednu minutu povídali a psa ignorovali. Při druhém testu majitel psa během minutového rozhovoru pohladil. Poté následovala v obou případech stejná scéna. Majitel předal vodítko vědci a odešel na 3 minuty pryč. Pes na dlouhém vodítku pak v ohradě strávil více než polovinu času tím, že jej hledal. Fyzický kontakt je pro ně velmi důležitý, stres totiž zvládají velmi špatně. Natolik špatně, že mohou častokrát ve stresových situacích rozkousat či rozškrábat nábytek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následně se majitel vrátil a nastalo velké vítání. Po čtvrt hodině pak vědci ze slin psa testovali hladinu stresového hormonu kortizolu. Závěry byly jednoznačné, po pohlazení majitelem projevovali chlupatí mazlíčci během odloučení uvolněnější chování, než když je pán ignoroval. Obdobně dopadlo i měření tepové frekvence. Psi po pohlazení byli uvolněnější, než když si jich majitel před odchodem nevšímal. 

Zdroj: ScienceDirect

Jak se chováte k psovi před odchodem z domova?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články