Proč pes olizuje nohy? Nehledejte za tím jen projev náklonnosti, říká vám tím mnohem víc

Psi vyjadřují svým majitelům lásku různými způsoby – od olizování až po nadšené plnění příkazů. Ovšem ne vždy je olizování páníčka projevem náklonnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pouto mezi člověkem a jeho domácím mazlíčkem – v tomto případě psem – je často stejně pevné, jako by se jednalo o vztah mezi dvěma členy rodiny, tedy alespoň ze strany psa. Pes si vás váží, respektuje vás a zároveň bezmezně miluje. Svoji náklonnost dává najevo různými způsoby – jde se k vám pomazlit, plní vaše příkazy, utěšuje vás, varuje vás v případě nebezpečí (jistě znáte spoustu příběhů, kdy pes odhalil u svého majitele rakovinu) nebo vás olizuje. Psi nicméně olizování využívají i v jiných situacích – když mají strach, projevují starost nebo chtějí pozornost.

Pes demonstruje svoji oddanost

V drtivé většině případů psi olizují svého pána, aby mu tak dali najevo svoji lásku. Jedná se o stejný princip, jako když fena olizuje svá štěňata. Druhou příčinou tohoto chování může být – jakkoliv bizarně to zní – snaha psa o vaši hygienu. Mohli jste se totiž namazat krémem, zpotit se nebo použít nezvyklý parfém, a neznámé pachy vaše čtyřnohé přátele s citlivým čichem znepokojují.

Olízáním se vás tak snaží chránit před případnou hrozbou, kterou by s sebou mohl nezvyklý pach nést. Třetím důvodem, který u psů vyvolá toto chování, může být vaše fyzické poranění. Třeba jste se škrábli, řízli nebo jste uklouzli a odřeli si nohu. Ve všech případech se vás pes snaží olizováním ošetřit. Jelikož kromě svých slin nemá nic dalšího k dispozici, používá jediný spolehlivý „léčebný“ prostředek.

Touží po vaší pozornosti

Jestliže vám pes začne olizovat bez zjevné příčiny nohy nebo ruce, může jednoduše toužit po vaší pozornosti, kterou si svým jednáním snaží zajistit. Podrbejte ho proto za ušima a ujistěte jej, že jste tady pro něj stejně, jako je on zde pro vás. Jen tak předejdete tomu, aby se váš čtyřnohý přítel cítil osamělý.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Štěňata vás takto poznávají

Přivezli jste si domů štěně, popřípadě psa z útulku, a to vás začalo urputně olizovat? Pravděpodobně se jen snaží zapamatovat si vás, aby vás v budoucnu kdykoliv bezpečně poznal. Psi totiž svého páníčka (nebo páníčky) nejlépe poznávají pomocí pachu, a právě olizování jim v tom pomáhá. Jestliže by vám takové chování bylo nepříjemné, jemně to psovi naznačte. Některé zdroje radí například tlesknutí, jiné doporučují psovi pouze jemně odstrčit hlavu.

Kontakt jako vyjádření strachu

Pomineme-li, že si pes může olizováním vašich zpocených nohou doplňovat některé mikroživiny (chlór, sodík), je další možnou příčinou tohoto chování vyjádření strachu. Může se tak stát poté, co psovi vyčiníte za nějaký prohřešek nebo se chováte obecně agresivně. Váš čtyřnohý parťák se vás snaží usmířit a dát vám najevo, že je váš respektující přítel, a ne protivník.

Z jakého důvodu vás olizuje váš pes?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Zamilovaný pár spolu žil 73 let, ale v pečovatelském domě je chtěli rozdělit. Jejich dcera má strach, že by je to mohlo zabít
Události247.cz
Události247.cz
Dokonce i zboží v akcích je čím dál dražší. Slevy navíc nemohou starší lidé často vůbec využít
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování