Vysazujete papriky na jednu sezonu? Mohou plodit roky | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Stejná paprika může plodit roky, když znáte ty správné fígle. Od takové rostliny se navíc dočkáte úrody mnohem dřív

Stejná paprika může plodit roky, když znáte ty správné fígle. Od takové rostliny se navíc dočkáte úrody mnohem dřív

V Česku paprikám nedopřejete podmínky, které mají v tropických oblastech Ameriky, odkud pocházejí, takže se jich zahrádkáři po jedné sezoně zbavují. To je ale chyba.

paprika rostlina zahrada
Zdroj fotografie: Depositphotos

Papriky bývají vnímané jako jednoleté letničky, které se vysazují venku v květináčích nebo na zahradě několik týdnů po posledním mrazu. Většina zahrádkářů poté, co sklidí poslední plody, se keříku zbaví a další rok zasadí nové sazenice. Ale to není třeba. Pokud se o rostlinu kvalitně postaráte přes zimu, bude plodit dlouhé roky.

Rostliny si potřebují odpočinout a nabrat sílu

Pro spoustu amatérských pěstitelů to zřejmě je nová informace. A rozhodně stojí za vyzkoušení. V podstatě stačí, když rostlina přezimuje v teplejším prostředí a další sezonu ji znovu můžete vysadit na zahradu nebo na balkon a znovu budete mít keřík obsypaný paprikami. Pokud ji přes zimu necháte v bytě, neočekávejte ale, že bude plodit. Pouze přečká zimu.

Potřebuje období klidu, aby si mohla odpočinout a omladit se pro nadcházející sezonu. Postarat se o ni během zimy je snadné. Na konci sezony, poté, co sklidíte všechny plody, papriku vykopete z půdy na zahradě a přesadíte do květináče. Důležité je, abyste ji zbavili případných škůdců, mšic a důkladně očistili. Pak květináč umístěte do interiéru. Nepotřebuje až tak moc tepla, stačí, když v ní bude kolem 13 stupňů Celsia.

Přezimované papriky budou dřív plodit

O přezimující papriku se nemusíte nijak zvlášť starat. Zalévat potřebuje každé dva až tři týdny. Možná se vám bude zdát, že rostlina chřadne, protože jí začnou opadávat listy. To ale nevadí. Pouze ji trochu seřízněte, ale ponechte dva až tři výhony.  Koncem dubna můžete papriku přesunout na teplejší místo a začít ji častěji zalévat.

paprika ker sklenik
Zdroj fotografie: Depositphotos

Když se venku oteplí a nebudou už hrozit mrazy, můžete vrátit papriku zpátky na zahradu nebo do květináče na balkon. Může se stát, že přes veškerou snahu se už neuchytí. Pokud ano, bude ve vývoji daleko před novými sazenicemi a bude dříve kvést a plodit. Existuje i možnost, abyste měli vlastní šťavnaté a chutné papriky i během zimy. Pak musíte rostliny zasadit do skleníku a dodat jim živiny, závlahu a teplo.

 Jaké zkušenosti máte s pěstováním paprik?

Další tipy na péči o papriky naleznete zde. Pokud se o ně v létě postaráte správně, snáze vám přezimují

Zdroj: Bhg