Třízení odpadu se bude přísně hlídat. Stačí vyhodit plast do papírů a už hrozí pokuta 25 milionů korun

Pokud se chystáte vyhodit odpadky, raději si dejte pozor. Nový zákon totiž udává, že za nesprávné třízení můžete schytat pokutu až 25 000 000 Kč.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ať už jste podnikatel, právnická osoba nebo vlastníte firmu, vždy byste měli dbát na třízení odpadu, a to zejména toho rozložitelného. Jak totiž uvádí server Kokoza, stačí udělat jedinou chybu a úřady vám mohou udělit pokutu ve výši až 25 000 000 Kč. Skutečnost se týká například i vhození kousku pizzy do hnědé popelnice, čehož se dopouští drtivá většina lidí. Zbylé potraviny a další bioodpad je proto třeba vozit na vyhrazené místo.

S odpadem je třeba zacházet opatrně 

Naše planeta v posledních letech vážně trpí, a proto je důležité být jí na pomoci. Ačkoli některým věcem nelze poručit, každý může přispět k jejímu zachování správným třízením odpadu. To také vzaly na vědomí úřady, které se rozhodly provést novelu zákona o odpadech (§ 118 zákona č. 541/2020 Sb.). Nyní by si proto každý měl dávat pozor na to, co a kam vyhazuje, protože za jedinou nepozornost by mohla přijít nepěkná pokuta. 

Největší pozor by si přitom měly dávat osoby samostatně činné, právnické osoby a firmy či státní zařízení. Právě těm totiž hrozí za nesprávné zacházení s bioodpadem velmi vysoké pokuty – například za vyhození nedojedeného jídla či zbylého živočišného tuku do popelnice u svého domu mohou schytat až 10 000 000 Kč. Tato částka může být ještě vyšší v případě, pokud nenakládáte dle skutečných vlastností s dalším odpadem, jako je plast a papír.

Odpadkový koš iZdroj fotografie: Depositphotos
Za nesprávné třízení odpadků můžete schytat mastnou pokutu.

V případě, že byste tedy udělali takový prohřešek, může se tato částka vyšplhat až do 25 000 000 Kč. Dále vám pak může být uložena pokuta i v případě, že například ve své provozovně nezajistíte místa pro oddělené soustřeďování bioodpadu nebo pokud do bioodpadu vyhodíte to, co tam nepatří. Pokuty pak mohou mimo jiné udělit státní úřady samotným obcím nebo jiným zařízením, která se těchto chyb dopustí. 

Co si o této pokutě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články