Stotisícovou pokutu letos schytá velká skupina Čechů. Stačí jedno udání od souseda a už se vezete

Za zanedbaný pozemek vám může být udělena nemalá pokuta. Udání přitom může přijít i od nespokojeného souseda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Máte-li pozemek, musíte o něj pečovat. V případě zanedbání stačí jedno udání od všímavého souseda a rázem vám na krku může viset nemalá pokuta.

Starost o pozemek udává zákon

Ze zákona jste povinni starat se o svůj pozemek. Málokdo si ale tuhle skutečnost uvědomuje, proto kolem sebe často vídáme zanedbané zahrady, které jsou zarostlé trávou nebo plevelem. Podle ustanovení § 3 odst. 1 písm. a) je vlastník povinen omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů včetně plevelů, informuje TZB info.

Jinými slovy, pokud máte zahradu nebo jakýkoli pozemek, musíte se o něj ze zákona starat. Nemělo by se stávat, že necháte pozemek tzv. ležet ladem a skladem. Vysoká tráva nebo šíření plevele do ostatních zahrad je špatně a hrozí vám za to pokuta.

Když zanedbaný pozemek narušuje vzhled obce

Na zanedbaný pozemek si může stěžovat nejen soused, ale podnět k nápravě může podat i samotná obec. Ta pak může dotyčného vlastníka opakovaně upozorňovat (a to jak ústně, tak písemně) na neudržovaný stav jeho pozemku a požadovat nápravu.

Co ale v případě, kdy vlastník na upozornění nereaguje a už vůbec se zanedbaným pozemkem nic nedělá? V takovém případě mu hrozí pokuta, která se může vyšplhat až na částku několika set tisíc korun. Pokud pozemek vlastní podnikající fyzická osoba, může jí být udělena pokuta až 300 000 Kč, píše Moderní obec.

Udat vás může i soused

Pokud se o svůj pozemek nestaráte, riskujete, že si na vás soused bude stěžovat. I tehdy je ve hře nemalá pokuta, které byste se vyhnuli, pokud byste o svůj pozemek řádně pečovali. Problém může nastat i v případě, kdy pozemek ohrožuje zdraví, varuje web Frank Bold.

iZdroj fotografie: Lubor Ferenc / Creative Commons / CC BY-SA

Může se jednat například o situaci, kdy hrozí nebezpečí sesuvu půdy z nedostatečně zpevněného pozemku. Je třeba se vyvarovat tomu, aby byl váš pozemek zhodnocen jako ohrožující na zdraví. To se týká například i možného zranění osoby na neoploceném pozemku způsobeného střepy na pozemku.

Spory jsou na dlouhé lokte

Málokdo si svou povinnost péče o pozemek uvědomuje. Ještě méně lidí si pak dělá něco z hrozící pokuty. Podle webu iRozhlas jsou spory s majiteli zanedbaných pozemků často na dlouhé lokte. Řešení se kolikrát táhne i několik let. I když se většina majitelů po výzvě úřadu snaží o pozemky starat a situaci napravit, najdou se mezi nimi i tací, kteří výzvy opakovaně ignorují a se situací nic nedělají.

Věděli jste, že za zanedbaný pozemek můžete dostat pokutu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články